Sindi saab keskväljaku

Foto: Verner Vilgas

Programmi "Hea avalik ruum" jätkuprogrammi raames kuulutasid Eesti Arhitektide Liit ja Tori vallavalitsus välja arhitektuurivõistluse Sindi linnakeskusele parima arhitektuurse ideelahenduse leidmiseks. Programm loodi Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul. Selle raames korraldati 15 linnakeskuse ja -väljaku arhitektuurivõistlus, aga kõik linnad toona programmi ei mahtunud.

Kuna huvi oma linnakeskuste kordategemise vastu oli palju rohkematel omavalitsustel kui esimesse etappi mahtus, algas eelmisel aastal "Hea avaliku ruumi" jätkuprogramm. Tänavu viiakse selle raames läbi arhitektuurivõistlused Jõgeva, Sindi, Kunda ja Kiviõli keskusalade uuendamiseks.

Tori vallavalitsus ja Eesti Arhitektide Liit kuulutasid äsja välja arhitektuurivõistluse parima arhitektuurse ideelahenduse leidmiseks Sindi linnakeskusele. Tori vallaarhitekt Kristjan Kullerkan rääkis Jaama tänaval seistes, et Sindis praegu keskväljakut polegi, aga on koht, kuhu see tuleb. "See keskväljak peaks tulema siia meie ümber. Selle jaoks oleme teinud natukene ruumi. On lammutatud ära endine ühiselamu, see on selle väljaku raskuskese."

Võistlusala telg on Jaama tänav, endise raudteejaama peahoone ja Pärnu mnt vahel, Jaama tänava pikendus mööda Kalamaja teed Pärnu jõeni ning Coopi kauplusehoone ümbruse kinnistud.

Võistlustööde esitamise tähtaeg on järgmise aasta 12. veebruar. Võistluse auhinnafond on 20 000 eurot, raha tuleb Tori vallavalitsuselt.

Vald on Sindi kordategemise suurelt ette võtnud, rääkis Tori vallavanem Lauri Luur. "Me 2018 alustasime ja siis me võtsime põhifookuseks, et me peame Pärnu maantee ääre korda saama. Oleme tänaseks lammutanud mitu hoonet, kiriku peal käivad tööd ja keskväljaku ümbruses on tööd pihta hakanud. Vana ühiselamu on lammutatud, Sindi vanim hoone sai ka Kredexi toetuse, see peab 2021. aastal valmis saama, see on vana puuhoone. Ja neid samme tuleb siin veel," rääkis Luur.

Seni on Eesti Vabariik 100 ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös sündinud arhitektuuriprogrammiga "Hea avalik ruum" läbi viidud arhitektuurivõistlused 20 linnas, millest üheksa linna rekonstrueeritud südamed on juba valminud (Tõrva, Põlva, Valga, Võru, Rapla, Rakvere, Elva, Kuressaare ja Kärdla). Sellel aastal valmib ka Viljandi uuendatud keskväljak.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: