24. veebruar 2021: ilma presidendi vastuvõtu ja kaitseväe paraadita

{{1608545100000 | amCalendar}}
Vabariigi aastapäev Ugalas
Vabariigi aastapäev Ugalas Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Koroonaviiruse levik jätab ära järgmise aasta iseseisvuspäeva presidendi traditsioonilise vastuvõtu ja kaitseväe paraadi.

President Kersti Kaljulaidi vastuvõtt koos kätlemistseremooniaga ja pidulik kontsert pidi seekord toimuma 24. veebruari õhtul Tartus. Koroona tõttu on keeruline ette kujutada, et üle tuhande külalise kuulaks tihedas summas riigipea kõnet, vaataks kontserti ja siis kätleks katkematus rivis presidendipaariga.

ERR kirjutas juba esmaspäeval, et teadaolevalt on selliseid plaanid ka tühistatud. Kätlemist ei toimu ning riigipea iseseisvuspäeva kõnet ja kontserti näevad ainult televaatajad.

Teisipäeval kinnitas presidendi kantselei, et kuivõrd koroonaviirus veel taandumise märke ei näita, toimub järgmise aasta veebruaris suurem osa pidulikest sündmustest ilma füüsilise publikuta ning pidupäevale saab kaasa elada terve päeva kestva ERR-i teleprogrammi vahendusel.

Alustuseks ei ole rahvamassid oodatud lipuheiskamisele Toompeal. "Kutsume inimesi üles sel päeval üheskoos heiskama päikesetõusul riigilippu oma kodudes," ütles presidendi avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe.

ERR-i ülekande vahendusel saab kaasa elada pidulikule riigilipu heiskamisele Pika Hermanni torni kell 7.32. Kuberneri aias peetaval tseremoonial osalevad seekord vaid kõnelejad ja akadeemiliste organisatsioonide esindajad.

Kaitsejõudude paraadi asemel, mis lisaks kaitseväelastele on igal aastal kokku toonud tuhandeid pealtvaatajaid, peab kaitsevägi leidma muu võimaluse sünnipäeva tähistamiseks. Samuti saavad kõik eestimaalased kuulda kaitseväe juhataja kõnet ja toimub pärgade asetamine Vabadussõja võidusamba jalamile Vabaduse väljakul.

Õhtuse presidenti vastuvõtu harjumuspärased osad – riigipea kõne ning etendus – jõuavad kõigi külalisteni seekord ERR-i vahendusel ning kohapeale külalisi ei kutsuta. "Televaataja jaoks jääb kõik endiseks, lihtsalt kätlemist seekord ei toimu. Kontserdile järgnenud vastuvõtu asemel sisustame koostöös rahvusringhäälinguga seekord hoopis eraldi piduliku teleõhtu," selgitas Linnamäe.

Veebruaris ei toimu ka tavapärast riiklike teenetemärkide üleandmise tseremooniat, kuid Linnamäe sõnul leitakse kindlasti moodus, kuidas neid tunnustamist väärt inimesi väärikalt esile tõsta.

Toimetaja: Anvar Samost, Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: