Riik on ERMi-taguste kinnistute vahetusega hiljaks jäänud

Foto: Ragnar Vutt

Eesti Rahva Muuseum ja arhitektide liit tegid riigile ettepaneku vahetada muuseumi taga oleva ajaloolise lennuraja ääres paiknevad kinnistud kaugemate maatükkide vastu, et plaanitavad kortermajad ei häiriks muuseumi arhitektuurilist lahendust. Kuigi kultuuriministeerium näeb maadevahetust hea lahendusena, on enamike kinnistute puhul lootusetult hiljaks jäädud, sest kortermajade ehitus juba käib.

Oktoobris avaldas arhitektide liit muret, et ERM-i vana lennuraja äärde, mis on üks osa kogu muuseumi rahvusvaheliselt tunnustatud arhitektuurist, on planeeritud rida kortermaju. Lahendusena nähti varianti, et riik võiks kinnistud tagasi osta, vahetades need mõne kaugema maatüki vastu.

"Oligi planeeritud kokkusaamine peaministri, kolme ministri, minu ja arhitektide iidu esindajaga. Aga paraku paar päeva varem kukkus valitsus ja siis jäi see kohtumine muidugi ära," kommenteeris ERM-i direktor Alar Karis. "See kohtumine võiks igal juhul toimuda."

Kui arhitektid muretsevad muuseumi tervikliku arhitektuuri pärast, siis ERM-i arvates ei ole ka hea mõte ehitada kortermaju B-parkla kui suurürituste korraldusplatsi äärde. Kultuuriministeerium mõistab muret ja on maadevahetuse menetlusse võtnud.

"See pakuks kinnisvaraarendajatele kompromisslahenduse, et nad ei kannaks ärilist kahju ja samal ajal säiliks ERM-i ruumiline terviklikkus. Arutelud käivad ministrite ja maa-ameti vahel, et millised võimalused on. Sõltub, kui kiiresti ministrid saavad end teemaga kurssi viia ja arutada, ma ei oska hetkel ajaraami välja pakkuda, et millal krundivahetuse võimalused konkreetsemalt selguks," ütles kultuuriministeeriumi arhitektuurinõunik Veronika Valk-Siska.

Paraku tundub, et plaanidega lennuraja äärde puhvertsoon tekitada on lootusetult hiljaks jäädud, sest kortermajade ehitus nendele kinnistutele juba käib.
Ehitustööd on alanud kolmel Merko Ehituse kõige muuseumipoolsemal maatükil.

"Kui mingisugune pakkumine on laual, siis kindlasti me kaalume ja vaatame seda. Aga nagu te näete, me praegu taga juba ehitame, siin on võetud kohustused, ma pean täitma enda kliendide ees olevaid kohustusi igapäevaselt. Minu meelest on see rong kahjuks läinud," kommenteeris AS Merko Ehituse Lõuna-Eesti osakonna juhataja Juhan Varik.

Kui kõige muuseumipoolsemal, Reterra Estate kinnistul veel detailplaneeringu menetlemine käib, siis ülejäänutel, Merko Ehituse maatükkidel on ehitusluba juba olemas. Nii muuseumijuht, arendajad kui ka kultuuriministeerium tõdevad, et probleemi oleks pidanud nägema palju varem.

"No kümmekond aastat hiljaks jäänud. Sel hetkel, kui maad omavalitsuse poolt ära müüdi, oleks tulnud läbi mõelda visioon, mida sinna üleüldse tulevikus tohib ehitada ja kuidas see hakkab mõjutama ERM-i kui terviku staatust," tunnistas Valk-Siska.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: