"Suud puhtaks": Eestisse tagasipöördujad rääkisid oma lood

{{1614090480000 | amCalendar}}
"Suud puhtaks". Autor/allikas: ERR

Igal aastal leiab tagasitee kodumaale üle 7000 eestlase. ETV saade "Suud puhtaks" uuris, mis meelitab ilma näinud ja ilma teinud Eesti inimesed suurlinnadest ja eksootikast tagasi juurte juurde, mille üle nad rõõmustavad ja kurvastavad ning kas Eesti on talentide koju naasmiseks tegelikult valmis.

Saates jagasid teisipäeval oma välismaal elamise ja Eestisse naasmise muresid ning rõõme Ameerika Ühendriikidest Sillamäele elama asunud Imre Treufeld, 11 aastat Inglismaal elanud Kaire Cocker, Liibanonist pärit ja varem Eestis mitte elanud toitumisspetsialist Marya Hanna, Taanis, Šotimaal ja Saksamaal elanud atmosfäärikeemia teadur Einar Karu, Inglismaal õpetajana töötanud Kerli Liksor ning 20 aastat kodumaalt eemal elanud Airi Kärtna.

Marya Hannat ajendasid Eestisse elama tulema eelkõige suured plahvatused mullu augustis Beiruti sadamapiirkonnas, aga ka riigi majanduse kehv olukord. Plahvatused viisid Hanna sõnul temalt turvatunde. "Seal on pärast seda lihtsalt raske elada," sõnas ta.

Eesti kõrval ta muid variante ei kaalunudki, sest ta veetis varem kõik suved siin. Eestis nõuab tema sõnul harjuimst külm ilm ja pimedus. "Mõtlesin, et Eesti on mu teine kodu ja ja Eestist on väga ilusad mälestused, siin on mu pere ja sõbrad. See oli loomulik valik. See ei olnud üldse keeruline," rääkis Hanna.

Einar Karu, kelle abikaasa on pärit Saksamaalt, ütles, et valiku Eestisse elama tulemise kasuks Saksamaa ees, tegi lihtsaks siinne loodus. "Eestis on väga palju metsa. Leian, et Eesti suurim väärtus on meie loodus," selgitas ta.

Eesti loodust hindab ka Imre Treufeld. "See on väga stressimaandav. Ameerikas ma otsisin ka võimalust minna loodusesse, aga väga raske on seal leida kohta, kus poleks tsivilisatsiooni," rääkis ta ja lisas, et USA-s ei või loodusesse ka niisama minna ning enamikus kohtades on vaja saada selleks luba. "Eesti on selles mõttes väga eriline," lisas ta.

Treufeld ütles, et Eestis toimivad ka paljud asjad lihtsamini kui USA-s, näiteks maksudeklaratsiooni esitamine. "Neil pole digiriiki nagu meil ja sellega seoses on paljud asjad väga keerulised. /.../ Neil pole õhukest riiki, lihtsat süsteemi nagu Eestis," sõnas ta.

Kaire Cocker rääkis, et temal jõudis lihtsalt kätte selline aeg, kus ta mõtles, et saab Eestisse naasta nüüd või mitte kunagi.

"Aeg sai nagu otsa. /.../ Mu poeg läks kooli ja ma mõtlesin, et nüüd või mitte kunagi," ütles ta.

Cocker tegeleb oma töös Eestisse tagasipöördujatega ning ta suhtleb seetõttu aastas sadade Eestisse naasvate inimestega.

"Suur osa neist ütleb, et neil on koduigatsus, mingid asjad saavad otsa, mingi mõte tuleb. Tihti tuleb see mõte väga järsku," rääkis ta. Cocker lisas, et paljudele andis tõuke kiiremini Eestisse naasmiseks mullu puhkenud koroonapandeemia.

Saatekülalised leidsid, et välisriigis elamise kogemus tuleb aga siiski eestlastele kasuks.

Einar Karu ütles, et välismaal elanud eestlased saavad rakendada saadud kogemusi oma koduriigi heaks. "Välismaal saad palju kogeda, seal tehakse osa asju teistmoodi ja kõik selle saab Eestisse tagasi tuua. Me oleme noor riik, miks mitte arendada asju siin nõndamoodi, et mõni vahelüli ära jätta," rääkis ta.

Muu hulgas Iisraelis ja Lätis elanud Airi Kärtna ja Kerli Liksor ütlesid, et välismaal elamine muutis nad julgemaks.

Kärtna rääkis saates, et tema võrdleb Eestit vanaemaga. "Eesti on minu jaoks nagu vanaema - soe, kodune ja armas," sõnas ta.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: