OECD tõstis järsult maailma selle aasta majanduskasvu prognoosi

Ostlejad kaubanduskeskuses Pennsylvanias,
Ostlejad kaubanduskeskuses Pennsylvanias, Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Mark Makela

OECD tõstis teisipäeval järsult maailma 2021. aasta majanduskasvu prognoosi; majanduse väljavaateid on suuresti parandanud USA tohutu abipakett ja koroonaviiruse vastane vaktsineerimine.

Pariisis baseeruv majanduskoostöö ja arengu organisatsioon OECD teatas, et ootab maailma majanduse kasvuks sel aastal 5,6 protsenti, mis on 1,4 protsendipunkti kõrgem võrreldes eelmise prognoosiga eelmise aasta detsembris.

OECD peaökonomist Laurence Boone ütles AFP-le, et majanduskasvu hakkab peamiselt juhtima USA, seda tänu president Joe Bideni 1,9 triljoni dollari suurusele abipaketile.

OECD prognoosib sel aastal USA majanduskasvuks 6,5 protsenti, mis on järsk kasv võrreldes eelmise prognoosi 3,2 protsendiga.

Praegu on ainult Hiina, India ja Türgi ületanud pandeemia eelse taseme ning olukord on väga erinev mujal.

OECD hinnangul kasvab Euroopa Liidu majandus sel aastal 3,9 protsenti.

USA esindajatekoda hääletab koroonaabipaketi üle

USA esindajatekoda võtab 1,9 triljoni dollarise päästepaketi teisipäeval viimasele lugemisele ja saadab selle president Joe Bidenile allkirjastamiseks tõenäoliselt sel nädalal, ütles kongressi juhatuse nõunik.

Koroonaabiakett hõlmab 1400-dollarist ühekordset otsetoetust enamikule ameeriklastest, aga ka rahastust vaktsiiniprogrammile, miljardite dollarite ulatuses abi osariikidele ja kohalikele omavalitsustele ning töötuhüvitiste pikendamist.

Tegemist on kolmanda suure abipaketiga, mis USA-s alates pandeemia algusest heaks kiidetakse ja esimesega Bideni valitsusajal.

Otsetoetuste kogusummaks hinnatakse 400 miljardit dollarit. Toetust antakse inimestele, kelle aastane sissetulek jääb alla 80 000 dollari ning peredele, kelle aastane sissetulek on vähem kui 160 000 dollarit. Otsetoetust summas 1400 dollarit saavad ka lapsed ja ülalpeetavad.

Detsembris heaks kiidetud abipaketiga pikendati töötuhüvitiste maksmist summas 300 dollarit nädalas 14. märtsini. Uue paketiga pikendatakse hüvitise maksmist 6. septembrini.

Vaesusega võitlemiseks laiendatakse laste eest pakutavat maksukrediiti. Maksukrediiti pakutakse 3600 dollarit alla kuueaastase lapse eest ja 3000 dollarit 6-17 aastase lapse eest. Samuti tõstetakse vaestele mõeldud maksukrediiti.

Paketiga eraldatakse vaktsineerimisele 15 miljardit dollarit, testimisele ja kontaktsete tuvastamisele 50 miljardit dollarit ja varustuse hankimiseks haigusega võitlemiseks kümme miljardit dollarit.

Algselt plaanis Biden eraldada vaktsineerimisele 20 miljardit dollarit. Samuti on ta seadnud sihiks, et tema 100 esimese valitsuspäeva ajal tehakse 100 miljonit kaitsesüsti.

Haridusasutustele lasteaiast keskkoolini eraldatakse paketis 126 miljardit dollarit, kolledžidele ja ülikoolidele 40 miljardit dollarit ning lastehoiule 39 miljardit dollarit.

Lisaks näeb plaan ette 350 miljardi dollari ulatuses abi osariikidele ja kohalikele omavalitsustele, aga ka hõimudele ja territooriumidele. Vabariiklased pidasid seda raiskamiseks.

Osariigid said iseäranis palju kannatada aastate 2008-10 rahanduskriisist ning kardetakse, et COVID-19 pandeemia võib kujuneda neile sama laastavaks.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: