Hiina tuumaelektrijaamas on telekanali CNN andmetel kiirgusleke

{{1623732660000 | amCalendar}}
Taishani tuumajaam Hiinas.
Taishani tuumajaam Hiinas. Autor/allikas: SCANPIX / XINHUA

Prantsuse tuumaenergiaettevõte Framatome teatas, et teeb koostööd Hiina lõunaosas asuva Taishani tuumajaamaga "elektrijaama jõudlusega seotud probleemide" lahendamiseks.

USA telejaama CNN andmetel on tegemist kiirguslekkega.

Framatome kinnitas Hiina võimuesindajatelt saadud teabele viidates, et kiirgusohutuse piire pole siiski ületatud.

CNN-i info kohaselt oli aga prantslaste ettevõte juba varem saatnud USA energeetikaministeeriumile teate, milles toodi välja, et Hiina võimud on jaama sulgemise vältimiseks tõstnud kiirguspiiranguid.

Meediakanali nähtud teadaande kohaselt on eraldunud nii palju ohtlikke väärisgaase, et need kujutavad endast ohtu keskkonnale.

Framatome tõstatab oma teatises ka võimaluse paluda olukorra lahendamiseks Ühendriikidelt abi.

CNN-i asjatundjate sõnul ei ole olukord elektrijaamas küll kriitiline, kuid küsimust on siiski arutatud USA riikliku julgeolekunõukogu istungitel.

Hiina: Taishani tuumajaama kiirgustase ei ole tõusnud

Hiina kinnitas teisipäeval, et riigi lõunaosas Guangdongi provintsis asuva Taishani tuumaelektrijaama kiirgustase ei ole muutunud.

"Tuumaelektrijaama ümbruse kiirgustase on normaalne, ohutus on tagatud," ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Zhao Lijian.

2018. aastal käiku lastud Taishani elektrijaam oli maailmas esimene, mis hakkas kasutama uue põlvkonna EPR tuumareaktorit. Praegu on jaamas selliseid reaktoreid kaks.

Tuumaelektrijaam asub Taishani linnas, mis on Guangdongi lõunaranniku ja Hongkongi lähedal.

Hongkongi juht väljendas Hiina tuumajaama olukorra pärast muret

Hongkongi juht Carrie Lam ütles teisipäeval, et valitsus on väga mures olukorra pärast lähedal asuvas Hiina tuumajaamas, mille puhul kahtlustatakse kiirgusleket.

"Seoses välismeedia teadetega Guangzhou Taishani tuumajaama kohta on Hongkongi valitsus väga mures," ütles ta pressikonverentsil.

Hongkongis kiirgustase oli esmaspäeva öösel ja teisipäeval siiski normaalne. 

Taishani tuumajaam asub Hongkongist 135 kilomeetri kaugusel, mis tähendab, et võimalik leke kujutab endast linna jaoks ohtu. 

Lami sõnul on Hongkongis olemas süsteemid kiirgustaseme jälgimiseks ja valitsus teavitab avalikkust kõikidest arengutest. Ta ütles ka, et tema valitsus pöördub olukorra osas Guangdongi ametivõimude poole.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: