Vatikan avalikustas korruptsiooniprotsessi eel oma kinnisvaraportfelli

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Vatikani kriminaalkohus on pettusega seoses esitanud kahtlustuse 10 inimesele. Autor/allikas: SCANPIX/Isabella BONOTTO/AFP

Vatikan avaldas laupäeval esmakordselt andmed oma kinnisvara ja investeeringuid haldava osakonna eelarve kohta.

2020. aasta eelarve järgi kuulub Pühale Toolile 4051 omandiüksust Itaalias ning veel 1120 omandiüksust, mis asuvad Londonis, Pariisis, Genfis ja Lausanne'is.

Üks neist on endine Harrodsi kaubamaja Londonis, mis oli kavas ümber ehitada luksuskorteriteks ning mis on tuleval nädalal Vatikanis algava kohtuprotsessi keskmes. 

Vatikani majandusasjade juhtt Juan Antonio Guerrero kinnitas, et korruptsiooniga võitleva paavst Franciscuse eestvõttel on rahaasjade avalikustamisel tehtud seniolematuid samme.

Algav kohtuprotsess näitab, kas Londoni kinnisvaratehinguga seotud korruptsioon ulatub Vatikani hierarhia tippu või puudutab see üksnes tehingu vahetuid korraldajaid.

Eelarve järgi on 14 protsenti Vatikani kinnisvarast renditud turuhindadega ning saadud tulu kulub Vatikani toimimisele ja heategevusele. 

86 protsenti varast on aga alla turuhinna välja antud ja seda kasutavad ka Vatikani asutused, samuti majutatakse seal katoliku kardinale ning Vatikani praegusi ja endisi töötajaid. 

Vatikani kriminaalkohus on esitanud kümnele inimesele, sealhulgas ühele kardinalile ja neljale firmale süüdistuse väljapressimises, ametiseisundi kuritarvitamises ja pettuses seoses riigisekretariaadi 350 miljoni eurose investeeringuga Londoni kinnisvarasse.

Süüdistatavate hulgas on viis endist Vatikani ametnikku, nende seas kardinal ja kaks riigisekretariaadi töötajat, aga ka Itaalia ärimees ja luureekspert.

Vatikani prokurörid süüdistavad kahtlusaluseid Pühalt Toolilt miljonite eurode väljapetmises maksude ja teiste finantstehingutega seotud kuludena. Kahtlusalused ei ole süüd omaks võtnud.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: