PTA tuvastas Eestis seni leidmata tomativiiruse

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tomatid. Autor/allikas: ERR

Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) tuvastas Harjumaal AS-i Sagro kasvuhoones tomativiiruse, mida varem pole Eestis leitud.

PTA selgitas oma tänavuses karantiinsete kahjustajate seireprogrammis enim tomativiirustele, et välja selgitada nende esinemist Eestis. Seire käigus kontrolliti üle Eesti 20 ettevõtet, kes kasvatavad tomati vilju ning seemneid. 

Seire käigus tuvastati Sagro kasvuhoones Tomato brown rugose fruit virus. Inimese tervisele viirus ohtu ei kujuta.

Tegemist on viirusega, mis kahjustab nii harilikku tomatit kui ka harilikku paprikat ning mille levik on nii katmikala kui ka avamaa tootmises Euroopa Liidus järjest suurenenud.

Ulatuslikku seiret kogu Euroopa Liidus (sh Eestis) tehti esimest korda 2020. aastal. Leide on tuvastatud Saksamaal, Itaalias, Hollandis, Belgias, Bulgaarias, Slovakkias ning Maltal. Haigustekitaja on Euroopa Liitu (EL) jõudnud Hiinast ja Iisraelist sisse toodud tomati ja paprika seemnega.

Kuidas viirus Sagro kasvuhoonesse jõudis, on PTA taimetervise ja paljundusmaterjali osakonna nõuniku Mart Kinkari sõnul selgitamisel. "Tähtis on meeles pidada, et tomatitaimede kasvatamisel tuleks tingimata kasutada kontrollitud seemet, minimeerides taimehaiguste levitamise ohtu," ütles Kinkar.

Alates 2019. aastast kehtivad Tomato brown rugose fruit virus'e sissetoomise ja leviku takistamiseks EL-is erakorralised meetmed. "Tegemist on väga kiiresti leviva viirusega, mistõttu on oluline kasutada selle viiruse vastu kontrollitud ja haigusvaba seemet ning istutusmaterjali," lisas Kinkar.

Tomato brown rugose fruit virus põhjustab haigustunnuseid nii lehtedel kui viljadel. Viirus põhjustab lehtedel mosaiiksust ning lehtede deformeerumist. Õietuped muutuvad pruuniks ning võivad nakkuse hilisemas staadiumis kuivada. Nakatunud taimede viljad on väiksemad, tugevama pinnaga ning võivad ka langeda. Viljad kaotavad värvi, on kahvatud ning esineb pruune nekrootilisi laike. Inimeste tervisele viirus ohtu ei kujuta, kuid vähenev viljade arv ja kvaliteet võib põhjustada majanduslikku kahju.

"Kasvuhoones, kust viirus leiti, selgeid viirusele omaseid tunnuseid taimedel ega viljadel näha ei olnud," ütles Kinkar. "Viirusest vabanemiseks tuleb saagi koristamise järel kõik nakatunud taimed põletada. Samuti on vajalik kasvuhoone ja muude töövahendite täielik desinfitseerimine enne uue kasvuhooaja algust."

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: