WSJ: Hiina võimud tahavad piirata rikaste inimeste mõjuvõimu

Hiina juht Xi Jinping
Hiina juht Xi Jinping Autor/allikas: SCANPIX/AP/Xie Huanchi

Hiina president Xi Jinping tahab riigis edendada rohkem nn sotsiaalset võrdsust. Ajalehe The Wall Street Journal hinnangul tahab kommunistlik partei piirata sellega rikaste inimeste mõjuvõimu.

Hiina seadis viimased 40 aastat majanduskasvu esikohale. Nüüd on Hiinas esikohal "ühine heaolu". Loosungi üksikasjad jäävad siiski ebamääraseks. 

"Partei juhid tahavad loosungiga edastada ideed, et partei naaseb esialgsete ambitsioonide juurde. Selleks on ebasoodsas olukorras olevate inimeste volituste suurendamine ja ettevõtjate kasumi piiramine," ütlesid analüütikud ja partei ametnikud. 

Xi kirjeldas ühist heaolu kui sotsialismi olulist tingimust. 

"Valitsus peab julgustama kõrgema sissetulekuga inimesi, et nad annaksid ühiskonnale rohkem tagasi. Samuti võimaldama suuremal hulgal inimestel rikkamaks saada," ütles Xi. 

Uue poliitika tõttu piiravad Hiina juhid suurte tehnoloogiafirmade mõjuvõimu. Parteibossid leiavad, et tehnoloogiafirmade suur turujõud tekitab ühiskonnas sotsiaalseid lõhesid. Pekingi regulaatorid trahvivad monopolide vastaste seaduste raames tehnoloogiafirmasid. 

Valitsuse uus poliitika võib kaasa tuua uusi muutusi ka tervishoius ja pensionisüsteemis, teatas The Wall Street Journal

"Xi Jinping püüab kommunistliku partei mainet muuta nii kodumaal kui välismaal. Ta tahab näidata, et sotsialism töötab paremini kui lääne kapitalism," ütles ÜRO endine ökonomist Bill Bikales. 

Rikkuse jagamine on Hiina kommunistidele alati probleeme valmistanud. Mao Zedong nimetas kapitaliste Hiina vaenlasteks. Deng Xiaoping leidis, et mõned inimesed võivad siiski rikkaks saada. 

2020. aastal oli Hiinas majanduslik ebavõrdsus üks maailma suurimaid, teatas investeerimispank Credit Suisse. Hiina võimud väitsid 2020. aastal, et riigis on äärmine vaesus likvideeritud. 

Xi Jinping valmistub ka kolmandaks ametiajaks. 

"Xi loodab rahustada avalikkust, kuna majanduskasv aeglustub," ütles California ülikooli politoloogia professor Dorothy Solinger. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: