Aktivistid: telekanalid peaksid loobuma Pekingi OM-i ülekannetest

Olümpialipp
Olümpialipp Autor/allikas: SCANPIX/AP/Jean-Christophe Bott

Inimõigusrühmitused palusid mõningatel maailma suurimatel telekanalitel, sealhulgas USA telekanalil NBC, loobuda järgmisel talvel toimuvate Pekingi taliolümpiamängude ülekannete tegemisest.

Hiina vähemusi, sealhulgas uiguure, tiibetlasi ja Hongkongi elanikke esindavad inimõigusrühmitused esitasid sellekohase palve oma avalikult saadetud kirjas.

Aktivistide kiri saadeti teisipäeval NBC tegevjuhile Jeff Shellile ja teistele rahvusvaheliste telekanalite juhtidele.

NBC maksab kuue järgmise olümpiamängu ülekandeõiguse eest 7,75 miljardit dollarit ning teeb tihedat koostööd Šveitsis asuva Rahvusvahelise Olümpiakomiteega (ROK).

Kiri saadeti vaid veidi pärast Tokyos lõppenud suveolümpiat, mis koroonaviiruse epideemia  tõttu aasta võrra edasi lükati.

ROK kinnitab, et on vaid spordiorganiorganisatsioon ning selle president Thomas Bach pole arutanud ega mõistnud hukka uiguuride ja teiste vähemuste kohtlemist Hiinas. 

ROK-i suursponsori, Inteli asepresident ütles, et nõustub hinnanguga uiguuride genotsiidi toimumise osas.

Pekingi olümpiamängudele lastakse ilmselt vaid üksikuid fänne ning ajakirjanikud ja sportlased eraldatakse ning vabaks liikumiseks jääb vähe võimalusi, põhjenduseks koroonapandeemia.

ROK valis Pekingi 2022. aasta taliolümpiamängude toimumiskohaks pärast seda kui Oslo ja Stockholm rahalistel, või poliitilistel põhjustel oma kandidatuurid taandasid. ROK-is jäid sõelale vaid kaks kandidaati, Peking ja Almatõ Kasahstanis. ROK-i liikmed hääletasid Pekingi poolt häältega 44-40.

Taliolümpiamängude avamine peaks toimuma 2022. aasta 4. veebruaril.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: