Uuring: venelaste enamus suhtub Soomesse positiivselt

Piiripunkt Soome-Venemaa piiril.
Piiripunkt Soome-Venemaa piiril. Autor/allikas: Pyry Sarkiola/Yle

Enamus venelasi, 68 protsenti, suhtub Soomesse positiivset, selgub teisipäeval avaldatud Soome välisministeeriumi maineuuringust.

Heatahtlik hoiak on säilinud viimased viis aastat peaaegu muutumatult hoolimata kasvanud pingetest Venemaa ja lääneriikide suhetes ning reisimist takistavatest koroonapiirangutest.

Küsitlusest ilmnes ka, et tuntuimad soomlased on Venemaal filminäitleja Ville Haapasalo, Mannerheim ja rallisõitja Mika Häkkinen.

Välisministeerium on viinud Soome kuvandi uuringuid Venemaal läbi iga kahe aasta tagant alates 2017. aastast. Küsitluses tuntakse huvi, kuidas venelased Soomesse suhtuvad, mis neid Soome puhul huvitab ja kuivõrd on Soome Venemaal tuntud.

Sel aastal läbi viidud uuringus väljendas positiivset suhtumist Soomesse 68 protsenti vastanuist, mida on kolme protsendi võrra vähem kui eelmises küsitluses. Negatiivselt suhtus kolm protsenti ehk protsendipunkti võrra rohkem kui 2019. aastal, kuid nelja protsendipunkti võrra vähem kui 2017. aastal.

Moskvas oli Soome suhtes heatahtlikult meelestatute osakaal 79 protsenti, Loode-Venemaal, Peterburis, seda ümbritsevas Leningradi oblastis ning Karjalas ja Murmanskis 89 protsenti. Viimases peab Soomest lugu tervelt 94 protsenti elanikkonnast.

Enamus vastunuist, (68 protsenti) peab Soome ja Venemaa suhteid heaks. Kahe riigi suhteid iseloomustavatest vastusevariantidest valiti enim "normaalsed ja rahulikud". Jahedateks või pinevateks hindas suhteid 16 protsenti vastanuist, hinnangut "vaenulik" eelistas alla protsendi.

Viimase viie aasta jooksul ei ole hinnangud oluliselt muutunud.

Üle poole venelastest peab Soomet neutraalseks või sõjalistesse liitudesse mittekuuluvasks riigiks. 11 protsendi hinnangul on Soome NATO lähedane partner ja seitsme protsendi meelest NATO liige.

Ligikaudu kolmandik venelastest (29 protsenti) leiab, et Soome ja Venemaa suhteid kahjustaks enim Soome liitumine NATO-ga. 22 protsendi sõnul halvendaksid suhteid Euroopa Liidu uued sanktsioonid Venemaale.

Soome kui riigi kuvand venelaste silmis tugineb peaasjalikult kahele nähtusele: Soome ihaldusväärsusel reisisihtmärgina ja Soome edukusel riigina.

Soome elama asuda sooviks võimaluse korral 18 protsenti vastanuist. Viie aasta eest oli neid 12 protsenti.

Venemaal on kõige tuntumad soomlased Ville Haapasalo, Mannerheim ja Mika Häkkinen. Haapasalot teadis iga neljas venelane. Nimetati ka Kimi Räikköneni, Jean Sibeliust ja Ville Valot, kuid praeguseid poliitikuid teati vähem.

Sanna Marin, Martti Ahtisaari ja Tarja Haloneni said paar protsenti, Sauli Niinistöt teadis vaid protsent venelasi.

Uuring tehti tänavu juunis ning see hõlmas 1619 täiskasvanud venelast riigi eri piirkondadest. Küsitluse viis läbi Levada Center. Septembris viidi eraldi küsitlus läbi Loode-Venemaal.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: