Kuue kuu euribor jõudis nullini

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa pankadevahelise rahaturu intressimäär euribor kerkis reedel -0,008 protsendini. Suur osa Eestis väljastatud kodulaene on seotud euriboriga ning selle positiivseks tõusmine tähendab paljudele igakuiste laenumaksete kallinemist.

Euribor ehk European Interbank Offered Rate on üleeuroopaline pankadevaheline intressimäär, millega saavad selles kokku leppinud Euroopa pangad üksteisele raha laenata.

Euribor on miinuses olnud alates 2015. aasta lõpust, peamiselt Euroopa Keskpanga ulatusliku võlakirjaostu programmi tõttu.

Kui mai keskpaigas oli kuue kuu euribor veel -0,2 protsendi juures, siis viimasel nädalal tõusis see iga päevaga nullile aina lähemale.

Viimasele tõusule on andnud hoogu Euroopa Keskpanga (ECB) nõukogu lähenev koosolek, kus ilmselt teatakse üle Euroopa kiireneva inflatsiooni pidurdamiseks baasintressimäärade tõstmisest.

Praegu on ECB põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäär 0,00 protsenti, laenamise püsivõimaluse intressimäära 0,25 protsenti ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäär −0,50 protsenti.

Kõige kõrgem oli euribor 2008. aasta sügisel, mil intressimäär ulatus 5,4 protsendini.

Kui kõrge euribori ajal väljastatud laenudel ei seotud negatiivset euribori nulliga, siis pangad muutsid seda poliitikat juba enne euribori miinusesse jõudmist ning edaspidi kirjutati lepingutesse sisse, et negatiivne euribor võrdustatakse nulliga.

Nii on see toimunud juba viimased seitse aastat ning paljud kodulaenu kliendid ei ole veel pidanud panga intressimarginaalile lisanduvast euriborist suuremat laenumakset tasuma.

Samal ajal on aga pankade poolt pakutavad marginaalid, millele euribor lisandub, hakanud alla liikuma. Seejuures langes tänavu esimeses kvartalis Eesti Panga statistika kohaselt eluasemelaenude intressimäär 1,93 protsendile, mis on seni madalaim määra.

Tänavu aprillis jõudis esimesena plussi 12 kuu euribor, mis oli miinuses alates 2016. aastast.

Kuue kuu euribori muutus 2008. aasta algusest. Autor/allikas: www.euribor-rates.eu

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: