Kotka koristab avalikust ruumist Soome viimase Lenini kuju

Soomes Kotka linnas paiknev Lenini monument.
Soomes Kotka linnas paiknev Lenini monument. Autor/allikas: Mikka Savolainen / Yle

Kotka linnavolikogu otsustas esmaspäeva õhtul viia linna ühelt haljasalalt ära Vene bolševistliku revolutsionääri Vladimir Lenini kuju ja paigutada see muuseumi. Tegemist on viimase Soomes veel avalikus ruumis seisnud Lenini monumendiga.

Lenini kuju, mille autor on Eesti skulptor Matti Varik, kinkis 1979. aastal Kotkale selle sõpruslinn Tallinn, mis oli sel ajal Nõukogude Liidu koosseisus, teatas Soome rahvusringhääling Yle.

Vandaalid on monumenti korduvalt kahjustanud ning selle üle on peetud debatte juba ammu enne seda, kui Venemaa 24. veebruaril Ukrainat ründas.

Linnavõimudele esitatud taotluses, mis esmaspäeva õhtul heaks kiideti, leiti, et monument solvab inimeste mälestust, kes on Nõukogude sõjakuritegudes hukkunud.

Kotkas asuv Kymenlaakso muuseum soovitas monument paika jätta, kuid varustada see ajalugu selgitava sildiga. Muuseum pakkus ka Lenini kuju viimist Tamperes asuvasse Lenini muuseumi, kuid see ettepanek lükati tagasi.

Linnavolikogu hääletas Lenini kuju teisaldamise poolt häältega 41 poolt ja üheksa vastu.

Turu linnavõimud teisaldasid selles linnas asunud Lenini kuju juba aprillis, viidates Venemaa agressioonile Ukrainas. Sarnaselt Kotkas asuva monumendiga tekitas ka Turus paiknenud skulptuur debatte alates ajast, kui Leningradi (nüüdse Peterburi) linn selle 1977. aastal Turule kinkis.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: