Valitsus algatab Liivi lahe tuulepargi elektriühenduseks eriplaneeringu

Tuulepark.
Tuulepark. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Valitsus algatab Liivi lahte elektriühenduse kavandamiseks eriplaneeringu, mis võimaldaks Eesti Energia rajatava meretuulepargi ühendamist maismaa põhivõrguga.

Rahandusministeeriumi riigi eriplaneeringute nõuniku Eleri Kautlenbachi sõnul tuuakse toodetud elekter maismaani mööda merekaablit, samuti on vajalik elektriliin maismaal.

"Selle trassi jaoks koostamegi eriplaneeringut, et määrata ära, kust liikumine kulgeb ning millises maismaa punktis põhivõrku ühendatakse," ütles Kautlenbach.

Liivi lahe meretuulepargi arendus on olemasolevatest meretuule projektidest Eestis hetkel kõige kaugemale jõudnud. Praegu käib tuulepargi hoonestusloa menetlus, alal on kehtiv tuuleenergeetika mereplaneering ja kinnitatud keskkonnamõjude hindamise programm.

Planeeringuala suurus on ligikaudu 5404 ruutkilomeetrit ja see hõlmab Eesti merealal Liivi ja Pärnu lahte, maismaal Pärnu maakonnas Häädemeeste, Tori, Kihnu ja Saarde valdu ning Pärnu linna.

Planeeringu eeldatav koostamise aeg on kuus aastat. 

Tuuleparki kavandatakse kuni 1000-megavatise võimsusega ja selles on olenevalt tuuliku kõrgusest ja tehnilistest parameetritest 50-100 tuulikut.

Riigi eriplaneeringu koostamisel viiakse läbi ka kohustuslik keskkonnamõju strateegiline hindamine, samuti uuritakse laiemalt majanduslikke, kultuurilisi, sotsiaalseid ja looduskeskkonnale avalduvaid mõjusid. Mõjude hindamise, vajalike uuringute ja eriplaneeringu koostamise kulud kannab Eesti Energia.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: