Sloveenia valis esimese naispresidendi

Sloveenia värskelt valitud järgmine president Natasa Pirc Musar
Sloveenia värskelt valitud järgmine president Natasa Pirc Musar Autor/allikas: SCANPIX/Luka Dakskobler/SOPA Images via ZUMA Press Wire

Endine advokaat Natasa Pirc Musar võitis presidendivalimised Sloveenias. Musarist saab esialgsete tulemuste kohaselt riigi esimene naispresident, kes sai ligi 54 protsenti häältest. Musari vastu kandideeris Sloveenia endine välisminister Andze Logar, ta sai üle 46 protsendi häältest.

Sloveenia valis omale esimese naispresidendi. Esialgsete valimistulemuste kohaselt võitis Natasa Pirc Musar 53,86 protsenti valijate häältest.

Tema rivaal, parempoolne poliitik ja endine välisminister Andze Logar sai 46,14 protsenti häältesaagist, vahendas Reuters.

Pirc Musar on endine teletöötaja, kellest hiljem sai mõjukas advokaat. Tema valimiskampaanias olid kesksel kohal inimõigused, õigusriik ja heaolu.

Advokaadina kaitses Musar Sloveenias muuhulgas Melania Trumpi, juhtis tähelepanu Politico.

Musar kinnitas, et Sloveenial on nüüd president, kes usub Euroopa Liitu, demokraatlikesse väärtustesse ning Sloveenia põhiseadusesse, mis neil väärtustel rajaneb.

Pirc Musar rõhutas, et Lääne-Balkani riikidel on kindel koht Euroopa Liidus. Sloveenia on alati toetanud nende riikide vastuvõtmist EL-i, kinnitas Musar.

Sloveenia poliitilises süsteemis on presidendil suuresti tseremoniaalne koht, ent ta on samas ka riigi relvajõudude juhataja.

Samuti on Sloveenia presidendil õigus nimetada ametisse riigi keskpanga juht.

Sloveenia on 2004. aastast Euroopa Liidu ja NATO liige.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: