Ungari erimaksustab välismaised poeketid riigist lahkuma

Ettevõtte Spar toidupood Budapestis 2022. aasta veebruaris
Ettevõtte Spar toidupood Budapestis 2022. aasta veebruaris Autor/allikas: SCANPIX/ATTILA KISBENEDEK / AFP

Ungari valitsus on riigis toimunud hinnatõusude ettekäändel võtnud sihiks välismaised poeketid, kellele on kehtestatud kõrgemad maksud ja toidukaupade hinnalagi. Ungari valitsusega seotud ärimehed on paljudes sektorites sellise poliitika tõttu palju ettevõtteid kokku ostnud.

Viktor Orbani valitsus Ungaris on asunud välismaiseid poekette pitsitama, vahendab Politico. Ungari valitsus laiendas kolmapäeval toiduainete kategooriaid, millele kehtestati riiklik hinnalagi.

Ungari on ka varem sekkunud toidukettide töösse.

2021. aasta detsembris tabas Kesk- ja Ida-Euroopat hinnakasv eriti raskelt ning Ungari valitsus tegi kiirelt eelnõu, millega sunniti poekette annetama riiklikule heategevusfondile tulud, mis ületasid 100 miljardit forinti (ligikaudu 250 miljonit eurot).

Lisaks kehtestas Budapest poekettidele hinnalae ilma tulude vähenemist kompenseerimata kuuele kaubakategooriale – sh suhkrule, jahule ning kanalihale.

Eriolukorra meetmetega tõsteti seda ettevõtete maksumäära 2,7 protsendilt 4,1-le protsendile. Kolmapäeval teatas Ungari valitsus, et hinnalae alla lisatakse ka munad ja kartulid.

Kõik poeketid, millele uued nõuded kehtestati, on välismaise päritoluga – Saksa suurpoed Aldi ja Lidl, Prantsuse poekett Auchan, Iiri päritolu Penny Market, Austria Spar ning Ühendkuningriigi Tesco.

Mitmed Ungari kohalikud poeketid ei pea neid reegleid järgima, kuna tegutsedes läbi frantsiisilepingu jäävad nad tehniliselt 100 miljardi forindi piiri alla.

Ungari seadusandluse kohaselt keelati poekettidel ka omandivormi muuta.

Üks välismaine poekett kinnitas Politicole, et need meetmed on nende hinnangul mõeldud välismaiste poekettide Ungari turult välja surumiseks.

"Sellistes tingimustes on võimatu jätkusuutlikult Ungari valitsuse reeglite kohaselt tegutseda," kinnitas valdkonna esindaja.

Sama inimese kinnitusel lähevad Ungari kehtestatud reeglid Euroopa siseturu põhimõtete vastu ning ta kutsus üles Euroopa Komisjoni sekkuma.

Kõik mõjutatud välismaised poeketid keeldusid ametlikult Politicole kommentaaride andmisest.

Viktor Orbani valitsuse väitel on meetmed mõeldud ohjeldama Ungari kõrget inflatsiooni, mis jõudis oktoobris 21,1 protsendini. Aasta lõpuks peaksid hinnad Ungaris tõusma eelmise aastaga võrreldes 25 protsenti.

Mõned Ungari valitsuse liikmed ei ole varjanud ambitsioone tuua välismaised poeketid ungarlaste kontrolli alla.

Ungari majandusminister Márton Nagy teatas maikuus, et Ungaris tuleks suurendada toidukaupade kettides ja ehitussektoris Ungari päritolu omanike osakaalu.

Politico toob välja, et Ungari valitsus on püüdnud juba enne pandeemiat muuta välismaised poeketid kodumaisteks.

Viktor Orbani valitsus on alates 2010. aastast võtnud sihiks panna ungarlaste kontrolli alla pangandussektor, ehitussektor ja elektritootmise sektor.

Sellisest poliitikast on suurt kasu saanud peaminister Viktor Orbani liitlased ja partnerid, kes valitsuse sammude tõttu on nendes sektorites osaluse saanud.

Orbani erakond Fidesz võitis aprillis ülekaalukalt valimised ning peale seda kehtestas Orban riigis eriolukorra, mis andis talle võimaluse valitseda määruste abil.

See võimaldas Orbanil kiirelt kehtestada osas sektorites ettevõtetele maksutõusu.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: