Kasahstan vahistas dissidendid enne presidendivalimisi

Kasahstani president Kassõm-Žomart Tokajev
Kasahstani president Kassõm-Žomart Tokajev Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Pavel Mikheyev

Kasahstani võimud teatasid neljapäeval, et vahistasid seitse inimest, keda süüdistatakse "rahutuste" planeerimises presidendivalimistel, mis toimuvad 20. novembril. Ametis oleva presidendi Kassõm-Žomart Tokajevi vastu kandideerivad kolm meest ja kaks naist, keda ei peeta tõsisteks kandidaatideks.

Kasahstani rahvusliku julgeoleku komisjon teatas, et vahistati grupeering, kes plaanis "rahutusi" enne 20. novembri presidendivalimisi. Kokku vahistati seitse inimest, vahendas Barrons AFP-st.

Raadio Vaba Euroopa tõi välja, et valimised Kasahstani president Kassõm-Žomart Tokajevi ajal on põhimõtteliselt samasugused nagu eelmise presidendi Nazarbajevi ajal – mittevabad ja ette teada tulemusega.

Tokajevi vastu kandideerib ametlikult viis inimest, kuid ametis olev president ei tundu nende tegevust tõsiselt võtvat – viimasele ja ainsale televisioonis üle kantud valimisdebatile saatis Tokajev ennast esindama Kasahstani parlamendi alamkoja spiikri Jerlan Kossanovi.

Kossanov teatas, et Tokajev ei saanud debatil osaleda kuna "riigipea täidab oma kohustusi. Tal on tihe graafik".

Valimisvaatlejate sõnul on Tokajevi retoorika Kasahstani uuest algusest vastuolus viisiga kuidas valimisi tegelikult korraldatakse.

Kasahstanis toimusid jaanuaris kütuse hinna tõusu tõttu ulatuslikud rahutused valitsuse vastu, mis suruti Venemaa abiga veriselt maha.

Rahutustes hukkus vähemalt 238 inimest.

Enne vägivalla puhkemist jaanuaris nähti Tokajevit enda eelkäija Nazarbajevi mõju all oleva isikuna.

Jaanuaris toimunud poliitilise kriisi ajal aga Nazarbajevi ja tema liitlaste positsioon nõrgenes. Üks eelmise presidendi nõbu mõisteti näiteks hiljuti kuueks aastaks omastamise eest vangi.

Juunis toimus riigis referendum, millega võeti Nazarbajevilt põhiseaduslikud eriprivileegid ning muudeti veidi presidendi rolli Kasahstani poliitilises süsteemis.

Raadio Vaba Euroopa toob välja, et Tokajevi vastu kandideerivad kolm meest ja kaks naist, kel puudub teadaolev side riigi opositsiooniga.

Samuti vastavad nad nõudele, mille kohaselt peavad presidendikandidaadid olema teeninud vähemalt viis aastat riigiametis.

Freedom House kohaselt on Kasahstan mittevaba ühiskond.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: RFE/RL

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: