Saksamaa ja teised Euroopa riigid tahavad keelustada "igavesed kemikaalid"

Tehnika, millega testitakse kas joogivees sisaldus PFAS kemikaale
Tehnika, millega testitakse kas joogivees sisaldus PFAS kemikaale Autor/allikas: SCANPIX/Cory Morse/The Grand Rapids Press via AP

Mitmed Euroopa Liidu liikmesriigid tahavad keelustada per- ja polüfluoritud alküülühendeid, mis lagunevad väga pika aja jooksul ning võivad tekitada inimestele mitmesuguseid terviseprobleeme. Ettepanekut analüüsib Euroopa kemikaaliamet.

Saksamaa ühes mitme teise Euroopa Liidu liikmesriigiga tahab keelustada ligikaudu 10 000 PFAS-i kemikaali, mis lagunevad väga pika aja jooksul ning võivad tekitada terviseprobleeme, näiteks maksakahjustusi, kilpnäärmehaigust, rasvumist, viljakusprobleeme ja vähktõbe.

Vastava ettepaneku Saksamaa, Taani, Norra, Madalmaade ja Rootsi poolt avaldas Euroopa kemikaaliamet (ECHA). Juhul kui ettepanek läbi läheb, siis oleks tegu suurima kemikaalide keeluga Euroopas, vahendas Tagesschau.

Ettepaneku keskmes on PFAS-i ehk per- ja polüfluoritud alküülühendid, mida võib leiduda nii pitsakarpides, riietes ja muus tekstiilides kui ka šampoonides. Saksa föderaalse keskkonnaministri Steffi Lemke sõnul tahab ta peatada nende kemikaalide tekitatud keskkonnakahju. Eksperdid on hinnanud, et kui midagi ette ei võta, siis jõuab looduskeskkonda järgmise 30 aasta jooksul 4,4 miljonit tonni PFAS-i ühendeid.

Saksa föderaalne keskkonnaamet leidis eelmisel aastal, et Saksa laste ja noorukite vereringes leidub liigsuurel määral PFAS-i ühendeid. Kuni neljandiku noorte inimeste puhul oli nende ühendite kontsentratsioon nii suur, et keskkonnaameti sõnul ei saa tervisekahjude tekkimist välistada.

Euroopa kemikaaliamet hindab märtsis, kas PFAS-i ühendite keeld on Euroopa Liidu seadusandlusega kooskõlas. Juhul kui ettepanek on juriidiliselt vettpidav, siis uuritakse antud küsimust teaduslikult edasi ning analüüsi tulemused edastatakse Euroopa Komisjonile. Seejärel peavad Euroopa Liidu 27 liikmesriiki otsustama, et kas Euroopa Liit keelab PFAS-i ühendid. See võib kõige varem juhtuda 2025. aastal.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Tagesschau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: