EKA tudengite esimene katse luua Narva kogukonnakvartaleid läks luhta

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) tudengid püüavad tekitada Narva kogukonnakvartaleid, kus elanikud saaksid koos aega veeta ja midagi kasulikku välja mõelda. Esimene kogukonna tekitamise katse läks aga luhta, sest linnavõim kardab, et aktiivsete linnaelanike asemel hakkavad parkidesse kogunema joodikud ja vandaalid.

Kunstiakadeemia magistrant Nadežda Sassina on ise Narvast pärit ja tema arvates saaks elanikkesse kogukonnatunnet süstida malemängu abil. Kümnemeetrine malelaud peaks meelitama inimesed kortermajadest parki, kus malemängu taga võiks sündida nii mõnigi tore idee.

"See on hea näide ajutisest installatsioonist, mis toob kogukonna kokku ja annab nendele võimalusi arutada, kas nendel on kõik korras, mis ümbritseb neid või on vaja ikka midagi lisada sinna," selgitas Sassina

Kogukonnalaua loogiliseks asupaigaks oleks Maleaia nimeline park. Porises Maleaias malet ei mängita, kuigi soovijaid on.

"On täiesti selge, et kui ilm lubaks, saaks siin malet mängida," sõnas Narva malehuviline Aleksei.

Maleruutudega laud pidanuks Maleaias seisma juba teisipäeval, kuid linnavalitsus loa andmisega ei kiirusta.

"Kahjuks on meil inimesed, kes joovad ja võivad alkoholi tarvitada ja see võib olla neile pigem ajendiks koguneda. Me pakume ikkagi targemat lahendust, et installatsioon säiliks ning et see vähemalt kuu aega vastu peaks, mitte päeva või paar," rääkis heakorra vanemspetsialist Nataliia Magerramova.

Linnavõim näeks kogukonnalauale kas turvalisemat kohta või et tudengid ise jälgiksid, et maletajad ümbrust ei reostaks.

"Nad soovisid, et ma hakkaks igal hommikul kella üheksaks seda ala koristama, külvaks muru, niidaks, üldse oleks lihtsalt seal koristaja selle 20 ruutmeetri territooriumil," ütles Sassina.

Nii seisabki kogukonnalaud kunstiresidentuuri hoovis ja kui Narva seda omaks ei võta, pakutakse malelauda Narva-Jõesuule.

20. kuni 24. märtsini korraldasid Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond ja Narva Kunstiresidentuur NART Narvas töötoa "Maleaed". Töötuba sündis koostöös rahvusvahelise arhitektuuriplatvormiga LINA.

EKA tudengite ja kolme välisjuhendaja koostöös loodi ideid Narvas Kerese tänava ääres asuva Maleaia kvartali uuendamiseks inimkesksema ja kogukonnasõbralikuma linnaruumi vaatepunktist. Töötuba vaatles kvartalipõhist renoveerimist ning uuris erinevaid funktsioone ja võimalusi, mida tiheasustuses hoonetevahelise ruumi parendamisel rakendada. Muu hulgas kerkis Maleaeda linnamööbel, mille eesmärk oli pakkuda erinevaid sotsiaalseid, ruumilisi ja isealgatuslikke võimalusi kogukonna koostöö tihendamiseks.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: