Moskvas sai mitu hoonet droonirünnakus viga

{{1685424000000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/EPA/YURI KOCHETKOV

Moskva eri piirkondades sai teisipäeva varahommikul mitu hoonet droonirünnakus kahjustada. Julgeolekuekspert Rainer Saks ütles, et praegu ei saa veel kindlalt väita, kes on rünnaku taga, sest motiive selle korraldamiseks on nii Venemaal kui Ukrainal.

Moskva linnapea Sergei Sobjanin teatas, et teisipäeva varahommikul tabas mitut Moskva hoonet droonirünnak ning seetõttu on need hooned saanud kergemaid kahjustusi.

Moskva linna päästeteenistused on intsidentide toimumise kohtades ning uurivad juhtunut, vahendas Interfax. Sobjanin lisas hiljem Telegrami kaudu, et ohutuse tagamiseks evakueeriti mitmete elamute sissepääsude juurest sealsed elanikud.

BBC Moskva toimetaja Steve Rosenberg teatas eraldiseisvalt, et kuulis kell 6.24 Loode-Moskva suunalt kauguses plahvatusi, mis panid ka aknaklaasid värisema. Rosenberg rõhutas, et see on tema Moskvas töötamise aja jooksul esimene kord, kui hommik algab plahvatustega.

Vene väljaanded SOTA ja Baza teatasid varem, et Moskvas tabas ühe kõrgema eluhoone 25. korrust kell 4 öösel droon, mis tekitas plahvatuse. Baza teatas lisaks hiljem, et üks droon lendas ka Leninski prospektil asuva eluhoone 14. korrusele, kuid ei plahvatanud. Osa sellest hoonest on evakueeritud ning lõhkekeha demineeritakse. Peale selle kinnitasid Baza teatel pealtnägijad, et nägid plahvatust ka Moskovskis.

Sotsiaalmeedias levib ka videoklipp ühest plahvatuse põhjustanud droonirünnakust.

Baza allikate väitel rünnati Moskvat hommikul 25 drooniga, millest enamiku Vene õhutõrje alla tulistas. Kolm drooni tabas Moskvas Baza väitel eluhooneid. Moskva oblasti kuberner Andrei Vorobjovi teatas samuti, et Vene õhutõrje tulistas alla mitu Moskva poole teel olnud drooni.

Vene opositsiooniline väljaanne Meduza juhtis tähelepanu, et Vene ega Moskva võimud pole ametlikult kinnitanud, mitu drooni Moskva pihta suunatud rünnakus osales.

Droonirünnaku alla sattunud eluhoone Moskvas, hoone sai rünnaku tõttu kergemaid kahjustusi Autor/allikas: SCANPIX/EPA/YURI KOCHETKOV

Duumasaadik: kolm drooni kukkus Rubljovka asulasse, kus lähedal elab ka Putin

Vene riigiduuma liige ja Vene võimuparteisse Ühtne Venemaa kuuluv Aleksandr Hinštein teatas, et kolm drooni kukkusid alla Rubljovka kandis. Tegu on eksklusiivse piirkonnaga, mis asub asub Vene presidendi Vladimir Putini Novo-Ogarjovo residentsist vaid 10-minutise autosõidu kaugusel.

Vene riiklik juurdluskomitee, mis on droonirünnakut asunud uurima, kinnitas eraldiseisvalt, et üks droon kukkus alla Odintsovski piirkonda, mille hulka kuulub Rubljovka. Rubljovkas elavad paljud Vene eliidi sekka kuuluvad inimesed. Väidetavalt elavad peale Putini sealkandis ka endine Vene president Dmitri Medvedev ja Vene peaminister Mihhail Mišustin.

Vene väljaanne Verstka pani teadaolevad Moskva droonirünnaku intsidendikohad kaardile, millest selgub samuti droonirünnakute kattuvus Vene eliidi elukohtadega Moskvas.

The Guardian: vähemalt üks Moskva rünnakutes kasutatud droon oli toodetud Ukrainas

Ajaleht The Guardian kirjutab, et vähemalt üks Moskva rünnakutes kasutatud droonidest oli Ukrainas toodetud droon UJ-22. UJ-22 lennukaugus on umbes 800 kilomeetrit. Moskva asub Ukrainast umbes 450 kilomeetri kaugusel. 

Kreml: Putinit hoiti Moskva droonirünnakuga reaalajas kursis

"Presidendi tööpäev algas väga varakult. Ta sai reaalajas informatsiooni kaitseministeeriumilt, Moskva linnapealt, Moskva oblasti kubernerilt ja hädaolukordade ministeeriumilt," teatas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

Peskov teatas, et droonirünnak Moskvale oli Kiievi "vastus" Vene löökidele Ukrainas, vahendas BNS.

"See on täiesti selge, et me räägime Kiievi režiimi vastusest väga tõhusatele löökidele (Ukraina) juhtimiskeskuse vastu," väitis Peskov.

Venemaa president Vladimir Putin süüdistas Ukrainat terroristlikus tegevuses. Putin väitis, et Kiiev on valinud Venemaa kodanike hirmutamise tee. Putini väitis veel, et Moskva õhutõrjet tugevdatakse, vahendas The Guardian.

Putin väitis teisipäeval, et droonirünnak Moskvale oli Kiievi vastus Venemaa õhulöögile Ukraina sõjaväeluure peakorteri pihta, vahendas BNS.

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak aga väitis, et Ukraina pole rünnakuga seotud.

Saks: rünnaku korraldamiseks on motiiv nii Ukrainal kui Venemaal endal

Julgeolekuekspert Rainer Saks ütles teisipäeva hommikul ERR-ile, et praegu ei saa veel kindlalt öelda, kes Moskvale droonirünnaku korraldas, kuna motiive selleks võib olla nii Venemaa juhtkonnal endal kui ka Ukrainal.

"Siiani ei ole Ukraina igatahes demonstratiivselt elumajade ja elurajoonide pihta rünnakuid Venemaal korraldanud, [ta on teinud seda] ainult sõjaliste objektide või kriitilise infrastruktuuriobjektide pihta," rääkis Saks. "Nii et ma ei võtaks praegu väita, et see on Ukraina korraldatud rünnak. Kuigi mingisugune loogika on siin olemas: et saada suurt pilti tasakaalu, kus Venemaa pidevalt ründab Kiievit rakettidega, siis näidata Moskva elanikele, et ka nemad võivad rünnaku alla sattuda."

Samas ei saa tema sõnul kindlalt väita ka, et rünnaku korraldas Venemaa ise: "Ma ei julge seda nii konkreetselt hetkel väita./---/ See tundub vähetõenäoline ja hetkel väita, et Vene pool on selle ise korraldanud - selleks ei ole lihtsalt fakte."

Samas oleks Venemaa juhtkonnal motiiv rünnakuks, et selle abil rahvast enda ümber koondada ja mobilisatsiooni edendada, märkis Saks.

"Fakt on muidugi ka see, et Venemaal on vaja mobilisatsioon välja kuulutada. Kui nad tahavad seda sõda pikalt jätkata. Sest niimoodi nad ei suuda endale sõdureid koguda nagu nad praegu selle värbamiskampaaniatega on kogunud - kaotused on suuremad. Ja selleks on vaja konteksti luua - praegu see kontekst, et Venemaa on rünnaku all, oleks nagu sobiv, aga see on ka poliitilisele võimule väga ohtlik," rääkis Saks.

"Samas on see kindel, et need ei ole üksikud droonid, et see on organiseeritud rünnak. Vaatame, kas siin päeva peale ilmub rohkem sellist infot, mille põhjal võiks midagi julgeda oletada. Aga praegu on see tõesti väga kahevahel," tõdes Saks.

Toimetaja: Allan Aksiim, Mall Mälberg, Mait Ots

Allikas: Interfax/Meduza/Baza/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: