X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

ECB: kommertskinnisvara arendajate võlakoormus kasvas ajalooliselt kõrgeks

Kommertskinnisvara ehitus Tallinnas
Kommertskinnisvara ehitus Tallinnas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Euroopa Keskpanga (ECB) teisipäeval avaldatud aruandest selgub, et kommertskinnisvara arendajate võlakoormus on kas sama kõrge või isegi kõrgem kui enne 2008. aasta finantskriisi aset leidnud kinnisvarabuumi. Eriti suur on probleem Balti riikides.

Euroopa Keskpank avaldab kaks korda aastas finantsstabiilsuse aruannet. Kui tervik aruanne ilmub kolmapäeval, siis teisipäeval avaldati sellest kinnisvarasektorisse puutuva osa-

Aruande järgi kasvas Euroopa suurimate kinnisvaraettevõtete võlakoormus rohkem kui kümme korda suuremaks nende kasumitest. Tegemist on kõrgeima võlakoormuse suhtega kasumitesse alates 2008. aasta majanduskriisile eelnenud buumiajast, vahendab Financial Times.

ECB prognoosi järgi kasvab sel aastal kahjumis laenuvõtjatest kinnisvaraettevõtete osakaal 26 protsendini kõikidest sektori ettevõtetest. Kui ehitusmahud vähenevad ja intressimäärad püsivad kõrged veel kaks aastat, võib selliste ettevõtete osakaal jõuda 50 protsendini. Tegemist on riskiga pangandussektori jaoks, sest kasvab oht, et laenuvõtja võib laenu tagasi maksmata jätta ja minna pankrotti. Olukorda teeb raskemaks kommertskinnisvara hindade langus.

Keskmiselt kallines kommertskinnisvara ostmise rahastamine Euroopa Liidu kinnisvaraettevõtete jaoks 2,6 protsendipunkti võrra alates eelmisest aasta algusest, mis mõjutab jällegi kinnisvaraettevõtete võimekust oma võlgu teenindada.

Suurimas ohus on Balti riikide, Soome, Iirimaa ja Kreeka kinnisvaraettevõtted, kus üle 90 protsendi laenudest sektori ettevõtetele on ujuva intressimääraga. See-eest enamik laene Hollandi ja Saksamaa kinnisvaraettevõtetele on fikseeritud intressimääraga.

"Pandeemiaeelsele kasumlikkusele ja madalatele intressimääradele rajatud ärimudelid võivad muutuda mittetöötavateks keskpikas perspektiivis," seisis ECB aruandes.

Tehingute arv kommertskinnisvara sektoris langes 47 protsenti selle aasta esimesel poolel võrreldes 2022. aasta sama perioodiga.

Põhjusteks peetakse nii liikumist kodukontori suunas kui vanemate ja kehvema energiamärgisega hoonete üürnikele ebaatraktiivseteks muutumist kasvanud energiahindade tõttu.

Siiski on olukord elamukinnisvaraturul parem, sest seal hoiab hindu kõrgel kasvanud ehituskulud ning elamukinnisvara nappus, samas kui eluasemelaenude tagasimaksmisega hätta jäävate võlgnike osakaal on seni püsinud madal.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Financial Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: