Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministeerium: Läänemere kala võib süüa, kuid mõõdukalt

Martin Minjajev.
Martin Minjajev. Autor/allikas: ERR
Erinevalt häirekella löövast Prantsuse meediast soovitab Eesti põllumajandusministeerium Läänemere kala süüa, ent kutsub samas üles tegema seda mõõdukalt.
Prantsusmaal on ajakirjanduses tekkinud teatav kalapaanika, mis otsapidi puudutab ka Eestit. Nimelt teatas Prantsuse kanali A2 saade "Envoyé special" hiljuti, et Balti meri on dioksiiniga reostatud ja kalad seetõttu söömiskõlbmatud, eriti angerjas, heeringas, lõhesaadused.

Põllumajandusministeeriumi toiduohutuse osakonna juhataja Martin Minjajev selgitas "Terevisioonis", et kui teema kümmekond aastat aktuaalseks muutus, siis ELi osadelt liikmesriikidelt nõuti meetmeid, et selline kala ei satuks ELi turule. Lepiti kokku, et Soome ja Rootsi, kellel on rohkem probleeme, et võivad turustada Läänemerest püütud kala oma turul. Sealjuures võrreldi kalast saadavat kasu ning teiselt poolt võimalikku dioksiinikahju. Tingimuseks seati, et need riigid erimärgistavad kalatoote ja teavitavad elanikkonda riskidest.

Minjajev märkis, et kloororgaaniliste saasteainete rühmal on omadus, et kui neid tuleb organismi rohkem korraga kui organism suudab väljutada, siis need hakkavad rasvkoes ladestuma.

Kuna tollal Eesti veel ELi liige ei olnud, oli meil aega mõelda, kuidas toimida. Otsustati, et tarbitava räime maksimaalne pikkus võiks olla kuni 17 cm, kilu puhul kuni 12 cm ning merest püütavat lõhet võiks tarbida 1-2 korda kuus.

Eesti ametkonnad on alates 2002. aastast viinud Läänemeres läbi sellekohast seiret ning nüüd alustatakse järjekordset uuringut, milles keskendutakse suurematele kaladele.

"Soomlaste andmed näitavad, et olukord on (Läänemeres - toim.) paranemas ja see 17 cm, mis on praegu piiriks sätestatud, seda saab ehk venitada 20-22 cm-ni," rääkis Minjajev. Tervisele ohtlikku dioksiini leidub kõige rohkem Läänemere põhjaosas, eriti Botnia lahes. Soomes lahes on seda vähem ja mere lõunaosas on olukord selles osas üsna rahuldav.

Minjajev soovitas, et kalaletist tuleks valida mitte suuri ja rasvaseid, vaid keskmise suurusega kalu. Vältida tuleb ainult suurte ja rasvaste kalade söömist.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: