Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootsi ekspordib EL-i toksiine sisaldavat Läänemere lõhet

AP/Scanpix
AP/Scanpix
Rootsi ekspordib Euroopa Liidu teistesse liikmesriikidesse sadu tonne potentsiaalselt ohtlikku Läänemere lõhet, selgub uuest raportist.
Alates 2012. aastast on Rootsi ametivõimud seadusest tulenevalt kohustatud informeerima tarbijaid lõhest leitud ohtlikest dioksiinidest. Samal ajal keelustati Läänemere lõhe eksport EL-i teistesse liikmesriikidesse, vahendas The Local.

Rootsi Televisiooni (SVT) uuriva ajakirjanduse programmis "Uppdrag granskning" räägitakse täna õhtul, et lõhet saadetakse EL-i tarbijatele seniajani. Kui seda müüakse üle Euroopa, ei ole nende riikide tervishoiuametitel kohustust avaldada informatsiooni selle kohta, kui palju kala võib tarbija ilma potentsiaalsete tervisekahjustusteta süüa.

"Võrreldes hobuselihaskandaaliga on erinevus selles, et sellel kalal on pikaajaline mõju inimeste tervisele, mistõttu see on tõsine probleem," ütles SVT-le Pontus Elvingsson Rootsi riiklikust toiduametist.

Uued seadused kehtestati 2012. aastal pärast seda, kui EL oli kehtestanud reeglid selle kohta, kui palju dioksiini on eri toiduainetes lubatud. Dioksiin on seotud vähktõvega ja uurimus näitab, et sellel toksiinil võib olla mõju ka paljunemisele. EL on siiski lubanud Rootsil erandina lõhet eksportida, kui Rootsi ametiasutused teavitavad avalikkust potentsiaalsetest terviseriskidest.

Muu hulgas tuli hoiatada rasedaid ja lapsi, et nad ei sööks Läänemere lõhet üle kahe või kolme korra aastas.

Samal ajal, kui piirangud on kehtestatud, on kalurid jätkanud lõhepüüki suuremates kogustes, kui seda on tarbitud Rootsis. SVT saates räägitakse, et seda on ebaseaduslikult eksporditud Taani ja Prantsusmaale

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: