Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Meestearst: eesnäärmevähi vereanalüüs tuleks teha 45-aastaselt

Tartu ülikooli kliinikumi meestearst Kristjan Pomm ERR
Tartu ülikooli kliinikumi meestearst Kristjan Pomm ERR
Eesnäärmevähi vereanalüüs tuleks esimest korda teha 45-aastaselt, hiljemalt aga 50-aastaselt, sest sageli diagnoositakse eesnäärmevähk liiga hilja, toonitas Tartu ülikooli kliinikumi meestearst Kristjan Pomm.
Sel nädalal lõpeb kampaania Movember, mis vuntside kasvatamisega juhtis tähelepanu vajadusele tõsta teadlikkust meeste eesnäärme- ja munandikasvajate ohust. Kristjan Pomm rääkis intervjuus ETV saatele "Terevisioon", et sellest aktsioonist tundub olevat palju kasu.

"Kui rääkida eesnäärmevähi varasest diagnoosimisest, siis tõesti kõige alus on vereanalüüsi võtmine. PSA - eesnäärme spetsiifiline antigeen - on see valk, mida eesnääre toodab ja mida siis verest määratakse. Ja kui selle tase on ülemäära kõrge, siis saab hinnata ka seda, et mida siis edasi teha - kas on vaja teha lisauuringuid või võib asja nii-öelda rahulikult võtta ja nelja aasta pärast, viie aasta pärast lihtsalt analüüsi korrata," rääkis arst.

Pomm lisas, et eesnäärmevähk diagnoositakse Eestis ühel mehel kuuest, ja sageli liiga hilja, sest Eesti mees ei kipu eriti arsti juurde tulema. Ta ütles, et selles osas peaksid mehi mõjutama naised, teised pereliikmed ja kindlasti ka sõbrad.

"Me siiski kogeme ja näeme ka seda, et Eesti mehed järjest rohkem ka omavahel räägivad tervisest - räägitakse sellest PSA väärtusest. vähemalt vanemad mehed on selle jutureemaks teinud ja aeg-ajalt ka arstiga räägivad sellest, et kuidas sõpradel on läinud. Nii et ei tasu karta arsti. Kas minna oma perearsti juurde, teha seal see eesnäärme vereanalüüs, või tulla meestearsti juurde Tartu ülikooli kliinikumi Tallinnas või Tartus. ŽVõi kusagil mujal arsti juures ära käia. Ei ole nüüd tõesti keeruline ettevõtmine ja tõesti karta midagi ei ole mõtet."

Arsti sõnul võiks esimest korda selle analüüsi teha 45-aastaselt, kui aga perekonnas on esinenud eesnäärmevähki, siis juba 40. eluaastal. "Aga hiljemalt 50. eluaastal tasuks see analüüs ära teha," toonitas ta.

Movemberi Eesti koordinaator Sten Skolimowski ütles, et võrreldes möödunud aastaga on sellest kampaaniast huvitatute arv mitmekordistunud ja Movembri Facebooki lehte on külastanud juba 2500 inimest.

"Tartu ülikooli kliinikum on meil sel aastal esimest korda partner ja selles mõttes, ma arvan, me oleme koos suutnud tekitada palju parema usaldusväärse meedialava ja sellel teemal suhelda," ütles Sten Skolimowski ning lisas, et neid inimesi, kes tegelikult seda teadlikkust eesnäärmevähist vajavad, on palju.ning nende arv noorte seas kasvab.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: