Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ligi palus vabandust, et nimetas "juurteta" Ossinovskit sisserändaja pojaks

{{1414052287000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Rahandusmister Jürgen Ligi (RE) tegi täna hommikul sotsiaalmeedias haridusminister Jevgeni Ossinovski (SDE) aadressil solvava postituse, mille pärast palus mõni tund hiljem vabandust. Sotsiaaldemokraadid on seisukohal, et Ligi peaks tagasi astuma.

Eileõhtuses "Foorumis" tõstatus väljarände küsimus, milles Ligi hinnangul on süüdi nõukoguse võimust tulemine ja sellega seotud mahajäämus. Ossinovski vaidles sellele seisukohale vastu ja märkis, et seda ei saa vabanduseks tuua.

Ligi kirjutas Facebookis, et Ossinovski seisukoht pole muud kui juurtetus ja teadmatus. "Mees arvab, et ajalugu algas temast ja kõigis teemades järgib sama inetut klišeed, et eelmine valitsus tegi nii ja naa ja nüüd tuli tema. Ajades totaalselt segi seaduspära ja riigi süü."

"Just see ignorants küsimuses, kust me alustasime, on noorte äramineku suurim stiimul. Minister peaks rääkima, et tasub kannatada ja pingutada, meil läheb aina paremini (Soomel ju mitte), tema ütleb, et nõukogude võimu ei tohi süüdistada, tema ajab asja korda. Tema, sisserändaja poeg roosast erakonnast peaks olema üliettevaatlik, aga ta ei teagi vaadata," kirjutas Ligi.

Mõned tunnid hiljem otsustas Ligi oma sõnade pärast vabandust paluda: "Ma vabandan Jevgeni Ossinovski ees Facebookis antud kommentaari pärast. Tema päritolule ei ole ega saagi mul olla ühtki etteheidet, vastupidi, imetlen tema Eesti-meelsust ja keeleoskust".

Ligi tahtis enda sõnul öelda, et meil on peale kasvanud noor põlvkond, kes näeb üle mere justkui majanduslikku paradiisi ja peaks kogu aeg saama selgitusi, et meil tuleb oma heaolu nimel tööd teha, et meie mahajäämus Soomest kiiresti väheneb.

"Telesaates, kus jutuks pidanuks olema tuleva aasta eelarve, ei tohiks Eestile valusaid pikaajalisi protsesse, olgu demograafia või majandus, taandada eelmise valitsuse süüks, ja poliitikud sõltumata erakonnast ei peaks end distantseerima ajaloost ega riigi edusammudes. Veelkord, minu teravus oli ettevaatamatu ja ma vabandan."

Ligi palus vabandust ka telekaamerate ees valitsuse pressikonverentsil. Ta selgitas, et kommentaar oli südamest, aga liiga emotsionaalne. "Kui ma teda üle laua vaatan, siis imetlusega. Teda saab usaldada. Ta on suure tähega Eesti mees," kiitis Ligi oma kolleegi.

Ossinovski: mina astuks tagasi

Haridusminister Jevgeni Ossinovski sõnul ei tulnud rahandusministri Jürgen Ligi solvang talle üllatusena ja kui tema oleks Ligi kingades, astuks ta tagasi.

Ossinovski ütles ERR-i uudisteportaalile, et Jürgen Ligi eelistus rünnata sisulise diskussiooni asemel inimest ei tulnud talle üllatusena. "Ka see, et minu ja Jürgen Ligi arusaamad poliitilisest kultuurist ning vastastikusest lugupidamisest erinevad kardinaalselt, ei ole üllatav."

"Ent see, et „liberaalse“ erakonna aseesimehe poliitilisse arsenali on tulnud etnilis-kultuurilise sildistamise põhimõisted, on midagi uut. Ei hakka tsiteerima põhiseadust ega euroopalikke väärtusi, veel vähem tooma paralleele teiste riigikordadega," sõnas Ossinovski.

Haridusministri sõnul on raske oodata, et Eesti ühiskond muutuks avatumaks ja sallivamaks, kui valitsuse liige lubab endale teisest rahvusest inimeste suhtes selliseid sõnavõtte.

"Asi ei ole isegi minu isikus. Mina kindlasti ei peaks pärast sellist avaldust võimalikuks jätkata kõigi Eesti inimeste nimel töötava valitsuse liikmena. Aga eks see on iga inimese südametunnistuse asi," märkis ta.

Rõivas: see nägi halb välja

Peaminister Taavi Rõivas ütles rahandusministeri sõnavõttu kommenteerides, et see ei näinud hea välja ja Ligi vabandus oli kindlasti põhjendatud.

"Ma loodan, et Jevgeni võtab selle vabanduse vastu ja et see ei tekita valitsuse liikmete vahel tõsisemaid konflikte," ütles Rõivas.

Tagasiastumiseks Rõivas Ligi puhul siiski põhjust ei näe. Seda on juba nõudnud riigikogu aseesimees Jüri Ratas (KE).

"Ma usun, et neid poliitilisi konkurente, kes sooviksid Eestile vähem leebet rahandusministrit, on kindlasti," märkis ta.

Rõivase sõnul usub ta siiski, et vaatamata sellele ebameeldivale väljaütlemisele, on Ligi oma tööd teinud väga hästi ja tugevat rahandusministrit on Eesti jaoks kindlasti vaja.

Mikser soovitab Ligi välja vahetada

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees, kaitseminister Sven Mikser nimetas Ligi väljaütlemisi solvavaks ja maitsetuks ning leidis, et peaminister Taavi Rõivas võiks ministri välja vahetada.

Mikser teatas pressiesindaja vahendusel, et Jürgen Ligi solvavad ja maitsetud väljaütlemised ei sobi Eesti poliitikasse.

"Juba kevadel kavatsest Siim Kallas kuuldavasti Ligi rahandusministri kohal välja vahetada. Ootamatult peaministriametisse astunud Taavi Rõivas ei olnud märtsikuus ilmselt veel selles positsioonis, et saanuks endale taolist liigutust lubada. Nüüd, kus peaminister on pisut enam sisse töötanud, võiks ta olla selleks sammuks valmis," arvab Mikser.

Mikser rääkis, et kui Ligi loobib valimatuid solvanguid küll naiste, küll rahvusvähemuste suunas ja arvab, et on neist üle pelgalt selle pärast, et ta ise on vanemas keskeas eesti mees, siis tekib täiesti õigustatud küsimus, kas ta ikka sobib ametisse, kus tuleb langetada kaalutletud ja vastutusrikkaid otsuseid.

"Vabandused stiilis "ah, see on ju Ligi" ei ole mingid vabandused. Kui ministri emotsionaalne või vaimne pinge on läinud nii suureks, et ta ei kontrolli enam, mida ütleb ja kirjutab, siis tuleks poliitikas aeg maha võtta ja tegelda mõnda aega rohkem triatloniga," lõpetas Mikser.

Ligi tegi täna hommikul sotsiaalmeedias haridusminister Jevgeni Ossinovski aadressil solvava postituse, nimetades Ossinovskit juurtetuks sisserändaja pojaks. Mõni tund hiljem palus ta avalduse pärast vabandust.

Toimetaja: Priit Luts, Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: