Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikohus: kohalik omavalitsus ei pea erakoole rahastama

{{1414496837000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Riigikohus rahuldas täna Tallinna linnavolikogu taotluse ja tunnistas põhiseadusevastaseks olukorra, kus riik paneb kohalikule omavalitsusele kohustuse rahastada osaliselt erakoole, kuid ei anna selleks raha.

Riigikohus on seisukohal, et põhiseaduse kohaselt ei ole erakooliseadus kohalikele omavalitsustele tulenev kohustus rahastada eraüldhariduskoolide tegevuskulusid käsitatav kohalike omavalitsuste olemusliku ülesandena.

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium märkis, et põhiseaduse kohaselt kaetakse seadusega kohalikule omavalitsusele pandud riiklike kohustustega seotud kulud riigi eelarvest.

Kolleegium märkis, et seega peab riiklike kohustustega seotud kulude katmine olema õiguslikult sätestatud, mida aga praegusel juhul tehtud ei ole.

Tallinna linnavolikogu taotles riigikohtult tunnistada põhiseaduse vastaseks olukord, kus riik ei ole kehtestanud regulatsiooni, mis tagaks erakooliseaduses sätestatud kohustuse rahastamise riigieelarvest või kui riigikohus leiab, et tegemist on kohaliku omavalitsuse kohustusega, tunnistada erakooliseadus vastav paragrahv kehtetuks.

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart märkis, et linn on olnud järjepidevalt seisukohal, erakoolide rahastamine on riigi poolt vabatahtlikult võetud kohustus haridusvaldkonnas hariduse omandamise valikuvabaduse suurendamiseks, mistõttu on tegemist ka riikliku ülesandega.

"Põhiseaduse kohaselt on riik kohustatud hüvitama kohalikule omavalitsusele riikliku ülesande täitmisega seotud kulud. Linna seisukoht oli, et rahastamisregulatsiooni kehtestamata jätmine on põhiseadusevastane ning sellest tulenevalt oli eesmärk jõuda olukorrani, kus riik kehtestab riikliku ülesande rahastamiseks kohase regulatsiooni," tõdes Kõlvart.

Tallinna linn taotleb riigilt erakoolidele tasutud tegevuskulude hüvitamist.

"Aktuaalsele kaamerale" ütles abilinnapea, et Tallinn ootab riigilt tagasi kahte miljonit eurot, mida linn on maksnud erakoolide tegevuskuludeks nelja aasta jooksul. See summa võib aga suureneda, sest praegu käib veel kohtuvaidlus ka hariduslike erivajadustega koolide finantseerimise üle.

"See vaidlus võttis aega neli aastat. Kui kiiresti riik nüüd reageerib, on raske prognoosida. Samas ma pean ütlema, et meil on analoogne vaidlus ka hariduslike erivajadustega laste koolide finantseerimise osas," märkis Kõlvart. Tema sõnul on Tallinnas kuus hariduslike erivajadustega laste kooli, mille ülalpidamine tähendab miljoneid eurosid aastas.

Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Lauri Luik (RE) tõdes, et kui riik peab Tallinna linnale tegevuskulud hüvitama, tähendab see riigile väga suuri väljaminekuid.

Tallinna linn on tasunud erakoolidele tegevuskulude eest perioodil 2011-2014 kokku 1 992 358,93 eurot.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: