Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinnas õpetati ühepuupaadi ehitamist

Eesti vetel ei kohta palju paate, mis on valmistatud ainult ühe puu tüvest. Tallinna Vanalinna päevade ajal said kõik huvilised Paksu Margareta torni juures ühepuupaadi tegemises osaleda.

Tallinna Vanalinna Päevade muuseumipäeval näitasid paadimeistrid Paksu Margareeta torni külastajatele ühepuupaadi ehitamist. Paadi valmimine võtab aega umbes ühe kuu ja koosneb neljast etapist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti Haabjaseltsi meister Aivar Ruukel rääkis, et kõigepealt tuleb puu maha võtta, siis antakse talle sigarikujuline väliskuju, seejärel raiutakse seest liigne puu välja ning viimases etapis painutatatakse tule ja veega pardad laiali. "Poolemeetrisest puust saab umbes meetrise paadi," sõnas Ruukel.

Kõige keerulisemaks peavad meistrid väliskuju vormimist, sest sellega otsustatakse ära, milliseks paat kujuneb. Edasi jääb teha ainult palju füüsilist tööd.

Pärnapuust lootsikut nimetatakse rahvasuus pärnjaks, haavapuust paati haabjaks. See lootsik on meistrite esimene pärnjas, sest paadiks sobivat pärnapuud on oluliselt raskem leida kui haaba.

"Lootsiku puu peaks olema vähemalt 5,5 meetrit pikk, pool meetrit jäme, siis tipu poolt, ilma eriliste suurte oksteta, keskelt kindlasti terve, mitte mädanikuga ja ta võiks olla suhtelistelt ümmargune nagu pliiats," lisas Ruukel.

Eestis valmib igal aastal üks kuni kaks ühepuupaati, sest nende valmistamisega tegelevad vaiid üksikud meistrid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: