Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soomaa rahvuspargis õpetati lootsikutegu

Soomaa rahvuspargis Saarisool õpetati lootsikutegu. Paarkümmend aastat sellega tegelenud mehed näitasid, kuidas pärnapuu õõnestatud tüve tule ja vee abiga nii palju laiemaks painutada, et sellest lootsik saab.

Aivar Ruukel on ühepuulootsikute valmistamist uurinud vanemate elanike käest ja selliseid töötube korraldanud juba 1996. aastast. Esialgu olid abiks kohalikud meistrid, nüüd on Ruukel ja teised tegijad tehnoloogias oma täiendusi teinud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siin on palju selliseid väikseid nüansse, kus kohas ka need kaks vanameistrit, kes meid õpetasid, ei olnud päris ühel meelel. Nii et selliseid detaile me oleme juurde nuputanud ka. Ja natuke aretanud seda kuju selliseks, mis sobib paremini matkamiseks. Sest traditsiooniliselt siin Soomaal sõideti lootsikuga püsti ja pika mõlaga juhiti. Ja istmeid pole selles olnudki. Aga meie oleme ikkagi sinna istmed ka teinud, et oleks parem matkal käia," selgitas Ruukel.

Jaan Keerdo on üks paadimeistritest ning tema kaitses sellel teemal ka magistrikraadi. Keerdo arvates ei saa sugugi igaühest paadimeistrit, aga kui juba meister, siis peab sellega tegelema alates puu mahavõtmisest.

Kui sellist lootsikut hästi hoida, peab see meistrite kinnitusel mitukümmend aastat vastu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: