Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Õendusõppes ei ole piisavalt praktikajuhendajaid

Foto: Postimees/Scanpix

Eesti Õdede Liit, haiglad ning tervishoiukõrgkoolid on mures õendusõppe praktika pärast. Praktikakohti üle Eesti jagub, kuid juhendajaid leida on üha raskem, kuna juhendamist hüvitatakse väga vähesel määral või üldse mitte.

Tallinna tervishoiukõrgkoolil on uus simulatsioonikeskus ning kui kool süsteemi kõiki võimalusi kasutama õpib, siis on tulevikus selle abil võimalik tudengi praktikat reaalses haiglas vähendada poole võrra, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänane on reaalsus see, et ligi 50 protsenti õendusõppest moodustab praktika haiglas, kuid seda on aina keerulisem korraldada, sest juhendajaid on väga raske leida.

Tallinna tervishoiukõrgkooli rektori Ülle Ernitsa väitel on praktikajuhendajate leidmine keeruline, sest inimesed vahetavad töökohtasid, mistõttu kasvab töö intensiivsus kogu aeg. "Praktika juhendajad on meil väga head, kindlad inimesed, saanud teatud väljaõppe, teatud hariduse aga kui me saadame talle järjest juhendatavaid ja juhendatavaid, no ta väsib ära ju," nentis Ernits.

Kuna haiglates valitseb pidev õdede puudus, siis on ametis olevad õed niigi üle koormatud. Juhendamise eest makstav 32 eurosenti miinus maksud, ei ole motiveeriv ja isegi seda ei maksta igal pool.

Ka Põhja-Eesti regionaalhaigla juhatuse esimees Tõnis Allik tunnistab viie euro suuruse miinimumpalga puhul ei motiveeri õdesid 20 senti, mis praktika juhendamisega lisandub. "Seetõttu oleme ka varasemalt teinud ettepaneku, et see oleks üks euro," rääkis Allik, kes lisas, et kui muud üle ei jää, siis on haiglad sunnitud ravirahast seda raha juurde saama

Esialgu soovitaksegi, et riigieelarvest leitaks probleemi leevendamiseks miljon eurot.

Eesti Õdede Liidu presidendi Ester Öpiku sõnul võimaldaks üks euro tasuda asutustele ühe õpilase kohta ühe tunni eest ning see oleks tema arvates märkimisväärne tõus, kuid mitte piisav. "See lahendaks tänase väga muret tekitava olukorra ja siis me saaksime ka pikemas perspektiivis ka edasi mõelda, kuidas kõige selle asjaga edasi toimetada, et meil õdede järelkasv tekiks," selgitas Öpik.

Sotsiaalministeerium ütles Aktuaalsele kaamerale saadetud kirjas, et rakenduskõrgkoolid on haridus- ja teadusministeeriumi hallatavad riigiasutused ning õppe läbiviimise kulud kaetakse selle ministeeriumi koostatava rakenduskõrgkoolile riigieelarvest.

Tallinna ja Tartu tervishoiukõrgkoolid soovivad saada probleemi lahendamiseks lisarahastust ja seetõttu on sotsiaalministeerium on valitsusele esitanud ka vastava lisarahastamise taotluse.

Haridusministeeriumi hinnangul tuleks õeõppe praktika probleemide lahendamisel suunata lisaraha kõrgkoolide asemel Haigekassasse, kes toetaks õpetavaid tervishoiuasutusi, seades neile ühtlasi ka selgema vastutuse praktikakohtade tagamisel.

Tervishoiuasutuste rahastamist peaks korraldama sotsiaalministeerium.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: