Reformierakondlased tahavad riigikokku narkopoliitika komisjoni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liikmed Yoko Alender ja Eerik-Niiles Kross tegid täna toimunud riigi narkopoliitika vastasel meeleavaldusel ettepaneku moodustada parlamendis narkopoliitika probleemkomisjon.

"Narkosurmade arv on Eestis Euroopa tipus. Senine poliitika ei anna täna enam positiivseid tulemusi. Järelikult tuleb uurida, mida me teeme valesti. Eelarvamusteta ja sisuliselt tuleb koguda häid näiteid maailmast, teha koostööd teadlastega ja pakkuda välja ettepanekud senise poliitika korrigeerimiseks. Seetõttu teen omalt poolt ka ettepaneku moodustada riigikogus narkopoliitika probleemkomisjon," ütles Alender ERR-i uudisteportaalile.

"See on meie võimalus riigikogu liikmena sekkuda, saada targemaks, teha ettepanekud edasiseks poliitika kujundamiseks ning anda oma panus, et Eesti saaks tervem ja parem," lisas ta.

"Selline komisjon võiks endale kõigepealt teha olukorra selgeks. Ta saab informatsioonile ligi ja vajadusel asjaosalistega vestelda. Ja tema ülesandeks peaks olema raport, mis sisaldaks ka poliitika ettepanekuid," ütles Eerik-Niiles Kross Vikerraadio saates "Uudis +"

"Tervitan initsiatiivi, et Eesti tuleviku pärast muretsev seltskond on tulnud kokku juhtimaks tähelepanu ühele tänase ühiskonna põletavale probleemile. Võtan üritusest osa, sest arvan, et narkomaania ja sellega seonduv kriminaalsus on Eestis probleem," ütles Alender veel.

Eerik-Niiles Kross: riigi narkopoliitika ei tööta

Kross märkis , et kui liiklussurmade ja isegi enesetappude osas on olukord aastate jooksul paranenud, siis narkosurmade osas miskipärast asi läheb kogu aeg hullemaks.

"Väita täna, et meie narkopoliitika töötab hästi ja me teeme kõik õigesti, samas kui inimesi sureb proportsionaalselt palju rohkem kui mujal Euroopas, siis ma ütleks, et midagi me teeme valesti," sõnas Kross.

"Me peame mõtlema tõsiselt seda, mida ette võtta. Analüüsima seda, mida me oleme valesti teinud ja tulema lagedale mingite uute ettepanekutega," arvas ta.

Kross viitas, et seni ei ole tema teada Eesti politsei tabanud ühtegi olulist fentanüüli laadungit. "Kõik võrgustikud toimivad, inimesed surevad. Jah, meil on nulltolerants, aga fentanüüli vastu see justkui ei aita."

Ta pakkus, et kui me ei saa tavaliste politsei meetoditega narkoprobleemist jagu, siis võiks vaadata teiste riikide kogemusi, kus just taoliste sõltlaste ravi ja ühiskonna tervendamist on proovitud muul moel.

"See loogika, kui riik võtab meditsiiniliselt kontrolli alla heroiini- ja fentanüülilaadsete narkootikumide turu. Kui juba lootusetult sõltuvuses olevad inimesed teavad, et nad saavad oma hinna eest või ka haigekassa kulul mingitest kliinikutest oma annused kätte, see tegelikult on muudes maades võimaldanud nendel inimestel tööle minna. Nad ei pea tegelema hommikust õhtuni sellega, et mõelda, kust saada järgmise doosi jaoks raha. See on vähendanud kuritegevust ja on võimaldanud hakata ka ravima neid inimesi riigi kontrolli all," lausus Kross.

Sõnavõtuga esines meeleavaldusel ka Keskerakonna fraktsiooni liige Märt Sults, keda pani imestama asjaolu, et varem kõnelenud Reformierakondlased väitsid, et ei saa asja muuta. Sults.

"Nende käes on võim ja nad tulevad rääkima seda, et nad ei saa mitte si***gi teha," lausus Sults.

Kõnesid pidasid veel Kaur Kender, Hardo Pajula, Lisette Kampus, Olavi Ruitlane, Martin Luiga, Heidy Purga, Yoko Alender, Siim Tuisk ja Ahto Lobjakas. Sõnavõttude vahel esinevad räpparid Genka, Ice, Reket, Okym, Beebilõust ja Vana Yoss.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: