Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Krzysztof Zanussi: Venemaa on kaotanud 100 aastat arengut

Poola režissöör ja lavastaja Krzysztof Zanussi
Poola režissöör ja lavastaja Krzysztof Zanussi Autor/allikas: TASS

Väljapaistev Poola režissöör ja lavastaja Krzysztof Zanussi andis intervjuu telekanalile Russia Today, milles kritiseeris Kremli poliitikat ja suunda, milles liigub Venemaa.

Zanussi oli saate "World's Apart" külaline. Vestlus tõest ja väljamõeldisest filmis läks üle sõnaliseks duelliks poliitikast, vahendas Poola Raadio uudisteportaal.

Vastuseks režissööri öeldule, et uue informatsiooni vastuvõtmisel on vajalik kriitiline lähenemine, võrdles intervjueerija Oksana Boiko teda Vladimir Putiniga. Imestunud Zanussi ütles, et ei ole sellise seisukohaga nõus.

"Putin ei enda järel ühiskonda edasi nii, nagu peab. Ta ei püstita endale tänapäevaseid ülesandeid. Tahaksin näha liidrit, kes muudab venemaalaste mõttelaadi, kes vaatab kriitiliselt Venemaa minevikule ja vastab küsimusele, miks Venemaa ei ole superimpeerium," rääkis Zanussi.

"!914. aastal arenes Venemaa võrreldes arenenud maadega 50-aastase hilinemisega. Praegu on kõik samamoodi. See sajand oli kaotatud. Lõhe Venemaa ja lääne vahel jäi endiseks. Ma ei ole venemaalane ega saa anda teile nõuandeid, aga arvan, et Venemaa vajab tohutut mobiliseerumist."

Zanussi kritiseeris ka Venemaa välispoliitikat. Ta meenutas Tšetšeenia pommitamist ja toonitas, et Ukrainas rikkus Venemaa rahvusvahelist õigust. Režissöör hoiatas Kremlit rahvusvähemuste kasutamise eest poliitilises mängus, kuna see võib pöörduda tema enda vastu.

"Näiteks Siberis elab palju hiinlasi. Kas tõesti peab Hiina esitama pretensioone Siberile?" küsis ta.

selle aasta aprillis väljendas Zanussi solidaarsust Ukraina režissööri Oleg Sentsoviga, kes on süüdistatavana terrorismis Venemaa vanglas.

Krzysztof Zanussi on Venemaal tuntud. Ta õpetab Venemaa filmikoolides ning tema töid on kõrgelt hinnatud Vene filmfestivalidel. Zanussil on tihedad suhted Venemaa filmitegelastega, nende hulgas Nikita Mihhalkoviga.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: