X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija": mehed kupeldasid interneti vahendusel oma alaealisi tüdruksõpru

Foto: Francisco Osorio/Creative commons

Kui kupeldamine on Eesti õigusruumis olnud alati ebaseaduslik, siis alates 2013. aastast on karistusseadustiku paragrahvi 145 kohaselt illegaalne ka alaealiselt seksi ostmine. Sel nädala aga rakendati paragrahvi 145 teadaolevalt esimest korda mitte-pedofiilise kuriteo toime pannud isiku suhtes.

Töös on koguni kaks asja. Eile jõudis lahendini kohtuasi, kus alaealiselt seksi ostu eest karistati kolme meest ja eelmisel nädalal saadeti kohtusse teine juhtum, kus ostjaid oli 10. Seejuures on tähelepanuväärne, et mõlema kaasuse puhul sundisid alaealisi neiusid maailma vanimasse ametisse inimesed, kes tütarlapsi justkui armastasid, vahendas "Pealtnägija".

Asja teeb veelgi märkimisväärsemaks see, et kui ühe juhtumi puhul oli enda 15 aastase tüdruksõbra kupeldajaks 32-aastane Ott, siis teise kaasuse puhul pakkus oma 17-aastase tüdruksõbra "teenuseid" vaid 16-aastane Egert.

Üksik emade tütred

Vanemprokuröri Leelet Kivioja sõnul oli Oti tüdruksõbra puhul tegemist täiesti tavalise 15-aastase tüdrukuga. "Võib-olla ei olnud tüdruku kodune olukord ehk läbisaamine emaga, tõenäoliselt kõige parem," nentis Kivioja.

Tüdruk hakkas otsima tuge väljast poolt kodu ning leidis endale poiss-sõbra ehk Oti. Politsei juhtivinspektor Ardo Ranne sõnul oli Oti taust kriminaalne. "Ta on eluaegne kriminaal ja ega ta oma elus millegi muuga väga silma torganud ei ole," märkis Ranne.

Egerti ohvriks langenud tütarlaps elab väikeses Harjumaa asulas. Kivioja sõnul oli ka neil sõltuvussuhe. Kui Oti tüdrukul oli kodus ja koolis raskusi, siis Egerti tüdruk oli hea õpilane. Mõlemat neiut kasvatas siiski ainult ema.

Vanemprokuröri sõnul viis mõlema juhtumi puhul kupeldamiseni vajadus lihtsa raha järele. Ka Ranne hinnangul võidi tüdrukuid mõjutada lubades neile materiaalset heaolu. "Kindlasti räägiti ka sellest, et selles tegevuses ei ole midagi ise ärelikku ega ülejõu käivat," märkis Ranne, kes lisas, et kummagi juhtumi puhul ei tuvastatud vägivalla kasutamist.

Kliente otsiti "seksikate inimeste kohtumispaigast"

Mõlemal juhul otsiti kliente täiskasvanute suhtlusportaalis Iha.ee, mille reklaamlause on "seksikate inimeste kohtumispaik”. Tegu on hämmastavalt populaarse portaaliga, kus – kui uskuda lehe enda loendurit – ulatub saadetud sõnumite hulk üle 100 miljoni.

Oluline on, et seal tegutsemiseks peab olema üle 18-aastane, samas selle tõestuseks ei nõuta tegelikult midagi. Sutenöörid Ott ja Egert esinesid ühtemoodi neiuna, kes otsib kontakti.

"Pealtnägija" valduses on mõned näited vestlustest. Kuna kõik osapooled teavad, milleks portaal on, läheb jutt kohe konkreetseks. Mõnel juhul piisab paarist reast. "Jutt on piisavalt konkreetne, et võimaldada tehinguni jõudmist ka poole tunni jooksul," rääkis Ranne.

Teistel juhtudel aga kestab vestlus pikemalt ning selle käigus esitatakse üsna detailseid eelistusi ja soove. Kui Egerti tüdruku puhul oli väljas foto, siis Oti tüdrukust oli klientide jaoks ainult kirjeldus.

Teenust osutati nurga taga

Prokuröri sõnul lepiti vestlustes kokku, kus mees tüdruku auto peale võtab. "Autoga sõideti siis kuhugi nii-öelda “nurga taha”, kus tüdruk osutas siis teenuse, milles oli eelnevalt kokku lepitud, mis järel sai ta selle eest raha," rääkis Kivioja.

Mõlemal juhul toimus kupeldamine vaheajal. Oti tüdrukul 2014 jõuluvaheajal ja Egerti pruudil 2015 suvel. Kusjuures näiteks Oti tüdruk ”töötas” isegi vana-aasta õhtul ehk 31. jaanuaril, kui kohtus paaritunnise vahega kahe kliendiga autos. Ranne märkis, et mitte ühegi kohtumise puhul ei taganenud klient teenuse ostmisest kui nägi tüdrukut näost-näkku.

Kliendid maksid tüdrukutele 50 kuni 150 eurot korrast, ühel erandlikul juhul sai Egerti tüdruk koguni 500 eurot, kuid tüdrukutele endile ei jäänud sellest suurt midagi. "Kui me räägime siis sellest Otist ja tema tüdruksõbrast, siis raha läks üldjuhul Oti tasku, selle eest osteti ka ühiselt süüa loomulikult. Tarvitati võib-olla isegi mõningatel juhtudel alkoholi," rääkis Ranne.

Egert aga soetas teenitud hõlptulu eest endale auto. "Selle raha eest plaaniti osta korter ja tegelikult nägid väga pikka perspektiivi sellel tegevusel, kuna usuti, et sellega saab teenida suurt teenistust," nentis Ranne

Klientideks olid pealtnäha tavalised "musterkodanikud"

Vast kõige hämmastavam loo juures on, et kliendid on pealtnäha tavalised, võiks öelda isegi musterkodanikud – korralike töökohtadega või ettevõtjatest mehed, kellest paljud on püsisuhtes ja afišeerivad sotsiaalmeedias perepilte.

"Nende sünniaastad algavad nii seitsmega, kaheksaga, kui ka tõesti, ütleme, mehed, kes sobiksid sellele tüdrukule isaks kui mitte vanaisaks," nentis prokurör Kivioja.

Samas olid kõik need mehed regulaarsed iha-külastajad. Mõlema tüdruku puhul teab politsei paarikümmend klienti, kuid Egerti pruudi loos tõestati ära ja saadeti kohtusse 10, Oti tüdruku puhul 3, kelle istung toimus sel teisipäeval. Mõlemad asjad lahendati lühimenetluses.

"No ütleme nii, et need konkreetsed kolm meesterahvast kõik kahetsevad. Saavad aru, et oleksid pidanud tegelikult kontrollima, kui vana on see tütarlaps. Ehk et, ma rõhutan veelkord, et see tüdruk on viisteist, et ta tõepoolest näeb ka välja nagu viisteist," rääkis prokurör.

Prostitutsioon võib jätta märgi tütarlapse elule

Kirjeldatud juhtumite puhul on kõige olulisem, et kui seksi ostmine on Eestis kahe vabatahtliku täisealise vahel põhimõtteliselt lubatud, siis seksi ostmine alaealiselt on alates 2013. aasta lõpust keelatud. Selle teisipäevane kohtuistung oli teadaolevalt esimene kord, kui karistusseadustiku seda pügalat rakendatakse mitte-pedofiilide peal.

Juhtivinspektor Ranne sõnul tähendab see seda, et ostja peab teenuseosutaja täisealisuses veenduma. "Kuid eluliselt ma ei usu, et keegi seda teeb ehk lõpuks on see mehe enda risk ja kui ta soovib seda võtta on see tema valik," rõhutas Ranne.

Veel olulisem on mõelda, mida see teeb ohvritele. Antud loo teismelised ohvrid on naasnud niivõrd- kuivõrd normaalse elu juurde, aga nende alaealiste puhul need reaalsed tagajärjed ei pruugi avalduda ju kohe, ei pruugi olla avaldunud ka tänaseks.

"Meil on piisavalt nii-öelda drastilisi näiteid lähiajaloost, kus 2007 kuni 2008 tegutsenud nii- öelda alaealiste bordellis töötas 11 või 12 tüdrukut, kellest tänaseks on elus ainult 5," sõnas Ranne. Ta märkis, et lahkunutele sai saatuslikuks saatuslikuks bordellis alustatud narkootiliste ainete tarvitamine või võtsid nad hiljem endalt elu.

Omaette teema on Iha ja sarnaste portaalide kaudu käiv tõsine noorte seksiäri, kus teenitakse taskuraha. Sellistel saitidel surfajatele võiks soovitada teha näiteks rohkem sporti.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: