Võitlus naistevastase vägivallaga tekitab Läti valitsuses pingeid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Läti justiitsminister Dzintars Rasnačs (Rahvuslik Liit "Kõik Läti eest!" – "Isamaale ja Vabadusele/LNNK") Autor/allikas: Wikimedia Commons

Läti peaministri Maris Kučinskise hinnangul pole põhjust rääkida justiitsminister Dzintars Rasnačsi tagasiastumisest seoses Istanbuli konventsiooni ratifitseerimisega, millele justiitsministeerium on vastu.

Euroopa Nõukogu 2011. aasta Istanbuli konventsioon on maailma esimene siduv instrument naistevastase vägivalla ennetamiseks ja võitluseks selle vastu.

Läti parempoolsed poliitikud väidavad, et dokument surub peale radikaalset feminismi. Konventsiooni vastu on katoliku ja luteri kiriku esindajad, kuid seda toetavad vähemus- ja inimõigusorganisatsioonid.

Justiitsministeerium avaldas konventsiooni õiguslik analüüsi, milles öeldakse, et selle vastuvõtmine oleks põhiseadusvastane. "Kui Läti ühineks Istanbuli konventsiooniga, tuleks välja, et seadusandja tühistaks ühe tähtsaima õiguse Lätis - võrdsuse seaduse ees," öeldi dokumendis.

Kučinskise hinnangul pole konventsiooni ümbritsev olukord piisav justiitsministri tagandamiseks.

"Erinevad arvamused on loomulikud, mistõttu peaks üldiselt langetama otsuse valitsus, mitte toetuda sellele, mida iga osapool või organisatsioon eraldi arvab," lausus valitsusjuht esmaspäeval. Samas rõhutas ta, et enne otsuse langetamist kuulab valitsus ära kõik osapooled. Valitsus arutab konventsiooni teisipäeval.

Mitmed mittetulundusühingud ja inimõiguslased on varasemalt öelnud, et kavatsevad lähipäevil nõuda Rasnačsi tagasiastumist. Rasnačsi enda sõnul on Läti demokraatlik riik ja kui ühingud soovivad nõuda tema tagasiastumist, siis on neil selleks õigus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: