Soini: Põlissoomlaste seisukoht EL-referendumi küsimuses kujundatakse järgmisteks valimisteks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Timo Soini
Timo Soini Autor/allikas: TASS/Scanpix

Soome välisminister ja Põlissoomlaste erakonna juht Timo Soini teatas täna, et tema erakond moodustab EL-i liikmesust käsitleva referendumi asjus oma seisukoha järgmisteks parlamendivalimisteks. Praegune valitsuskoalitsioon tema sõnul mingit Euroopa Liitu kuulumise teemalist rahvahääletust korraldama ei hakka.

Soini sõnavõtt on seotud asjaoluga, et mitmed Põlissoomlaste poliitikud on pärast Briti referendumi tulemuse selgumist asunud rääkima sarnasest referendumist ka Soome puhul, vahendas Yle.

Põlissoomlaste esimehe sõnul tuleb aga Briti rahvahääletuse tulemust austada ning tegutseda sellest lähtuvalt. Ka ei usu ta, et sellel teemal võiks Ühendkuningriigis tulla veel mingi teine referendum.

Soini hinnangul on allkirjade kogumine EL_i referendumi korraldamiseks põhimõtteliselt hea asi, sest see tekitab arutelu. Praeguse koalitsiooni valitsusajal aga mingit sellist rahvahääletust tema kinnitusel toimuma ei hakka.

"Rahvahääletus, kui selline korraldatakse, on valitsuse otsus. Praeguse valitsuse ja praeguste võimusuhete raames seda ei korraldata. Kodanikualgatus on üks asi, sest sellega tekitatakse arutelu, ja see on hea asi," nentis ta.

Allkirjade kogumine on tema arvates aga üks kodanikualgatus teiste algatuste seas.

Mis puudutab aga erakonna seisukohta rahvahääletuse küsimuses, siis Soini sõnul kujundatakse see välja järgmiste valimiste valimisplatvormi koostades ehk umbes 2,5 aasta pärast. Enne seda on igasugune arutelu sellel teemal tema hinnangul täiesti vaba.

"Ega ma ei tea veel, milline meie valimisplatvorm on," vastas Soini küsimusele, kas rahvahääletusest võib kujuneda ka valitsuse teema pärast järgmisi valimisi.

"Minu arvates on praegu mõistlik vaadata, kuidas Suurbritannial läheb, ja saada seeläbi kogemusi," lisas ta.

Põlissoomlaste seas on referendumi toetajad aktiviseerunud

Briti referendumi tulemus on Põlissoomlaste partei saanud palju vastukaja.

Näiteks erakonna noortekogu juht Sebastian Tynkkynen, kes on sageli partei juhtkonnaga vastasseisu sattunud, nõuab otsesõnu Soomes sarnase referendumi korraldamist ning on asunud selle nimel ka kodanikualgatuse korras allkirju koguma.

Põlissoomlaste fraktsiooni esimees Sampo Terho on varem nentinud, et referendum pole hetkel aktuaalne, kuid sellest tasub järgmiste parlamendivalimiste kontekstis rääkida.

Paljud teiste parteide poliitikud on aga Põlissoomlaste viimase aja retoorika ja vihjed hukka mõistnud. Näiteks valitsuspartneriks oleva Koonderakonna juhi Petteri Orpo arvates mõjutavad koalitsiooni kuuluva partei avaldused referendumi teemal negatiivselt nii Soome tulevikuväljavaateid, majandust ja investeeringuotsuseid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: