EKRE tahab Eestis burkakeelu kehtestamist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Pilt on illustratiivse tähendusеga. Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon esitas kolmapäeval riigikogule burkakeelu eelnõu, millega keelustataks araabia kultuuridest pärinevate näokatete burka ja niqabi kandmine avalikes kohtades.

EKRE fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas ütles, et enamikus riikides põhjendatakse näokatete kasutamise keeldu ka rahvusliku julgeolekuga, sest see takistab isikute tuvastamist, eriti videomonitooringu puhul.

Põlluaasa sõnul ei ole Eestis ja enamikus teistes Euroopa riikides varem olnud vajadust seda valdkonda seadusandlikult reguleerida, kuid immigratsioonikriisi ning kasvava asüülitaotlejate hulga ja terrorismiohu tõttu tuleb seda teha.

"Seni Eestis eksisteerinud peamiselt tatarlastest koosneva islamikogukonnaga ei ole probleeme olnud, sest nemad burkat või niqabi ei kanna. Küll on nad aga hädas viimasel ajal Eestisse tulnud radikaalsete islamistidega, kes püüavad kaasatoodud tavasid neile peale suruda,“ ütles Põlluaas.

Tema sõnul oli burkade kandmine Talibani terrorirežiimi ajal kohustuslik Afganistanis ning burka ja niqabi kandmise nõude on esitanud terroriorganisatsioon ISIS enda poolt kontrollitavatel aladel.

Põlluaasa väitel ei reguleeri islami pühakiri Koraan burka või niqabi kasutamist, mistõttu nende keelamist avalikes kohtades ei saa käsitleda usuvabaduse, põhiseaduslike õiguste, inimõiguste deklaratsiooni 9. artikli rikkumise ega diskrimineerimisena.

EKRE teatel on nägu peitvate katete kasutamine keelatud mitmetes Euroopa maades, näiteks Belgias, Hollandis, Prantsusmaal, Šveitsis ja Bulgaarias ning osaliselt on islami näokatted keelatud Itaalias, Hispaanias, Šveitsis, Hiinas ja Venemaal.

EKRE kinnitusel karistatakse burka ja niqabi kandmise eest trahviga, näiteks Hollandis 380 eurot, Prantsusmaal 187 eurot, Belgias 179 eurot, Šveitsis 15-25 eurot ja/või kuni seitsmepäevane arest.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: