Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leedu politsei on noorte enesetapumängu asjus algatanud viis juurdlust

Leedu politsei on algatanud viis juurdlust noorte enesetapumängu "Sinivaal" asjus, ühtegi surma mänguga seoses seni Leedus tuvastatud ei ole.

Möödunud aastal viidi Leedus haiglasse 50 enesetapukatse sooritanud noort, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Enesetappu üritanud noored tuuakse Vilniuses Santariske lastehaiglasse. Psühholoogide välja selgitada jääb, kui paljud neist lastest on üritanud enesetappu "Sinivaala" mängu raames, kus mängujuht annab lapsele sotsiaalmeedia kaudu erinevaid ülesandeid, millest viimasena kästakse noorukil enda ära tappa, ähvardades vastasel korral tema lähedastele halba teha.

Mängus osalejaid tunneb ära kehale žiletiga lõigutud kujutise, enamasti sinivaala järgi.

"Liblikate ja vaalade joonistused. Neid pole ainult juturaamatuis, neid leiame ka laste kehadelt, enamasti käsivartelt," kirjeldas Vilniuse psühholoogilis-pedagoogilise agentuuri psühholoog Irina Blaziene.

Leedu politsei hindab, et sel aastal võib mänguga ühineda sadakond teismelist. Esimesed tänavused juhtumid on juba olnud.

"Alytuses oli juhtum, kus pidime sillalt ära tooma tüdruku, kes tahtis sillalt alla hüpata, et "Sinivaala" ülesannet täita. Politseitöötajad reageerisid kiiresti ja tõid ta sillalt ära," sõnas Leedu politsei pressiesindaja Ramunas Matonis.

Olukorda komplitseerib tõik, et mängus osalevad noored ei helista iialgi enesetappude ärahoidmisega tegelevale usaldustelefonile. Seega on mänguga seotud enesetappe väga raske ära hoida.

Leedu on enesetappude arvult niigi Euroopas esimene, mullu sooritati seal 29,1 enesetappu saja tuhande elaniku kohta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: