Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Putin: Lääne "russofoobia" ei ole kellelegi kasulik

{{1496317320000 | amCalendar}}
Vladimir Putin 1. juunil Peterburis.
Vladimir Putin 1. juunil Peterburis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Vene president Vladimir Putin avaldas neljapäeval arvamust, et Läänes levinud russofoobia ei kesta igavesti, sest see on kahjulik mõlemale poolele.

Putin avaldas Peterburi majandusfoorumi ajal aset leidnud teleusutluses lootust, et russofoobia "ei kesta liiga kaua, igavesti, kuna paratamatult jõutakse arusaamisele, et see ei ole kellelegi kasulik, vaid kahjustab kõiki".

Samuti rõhutas ta, et Vene riik pole kunagi olnud seotud häkkimistega.

Putin möönis kohtumisel rahvusvaheliste uudisteagentuuride toimetajatega, et mõned üksikud "patriootlikud" häkkerid võisid ju Venemaa ja lääneriikide suhete jahenemist arvestades rünnakuid sooritada.

Kuid "riiklikul tasandil me sellega ei tegele", rõhutas ta.

Putini väitel võivad mõned Vene häkkerite osavõtule viitavatest tõenditest olla võltsitud, et Venemaad mustata.

"Ma kujutan ette, et mõned võivad teha seda sihilikult, lavastades rünnakuahela viisil, mis näitab Venemaad rünnaku lähtepunktina," ütles president. "Tänapäeva tehnoloogia abiga on see üsna lihtne."

USA luureametid on süüdistanud Venemaad Ühendriikide Demokraatliku Partei elektronkirjade kontodesse häkkimises ning seekaudu saadud info kasutamises president Donald Trumpi kasuks. Kongress ja Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) uurivad Trumpi kampaaniameeskonna väidetavaid sidemeid Venemaaga.

"Häkkerid ei suuda mõjutada ühegi Euroopa, Aasia ega Ameerika riigi valimiskampaaniaid," lausus Putin.

Ajakirjanikud tundsid huvi, kas Vene häkkerid võivad teha katse ka Saksa parlamendivalimisi mõjutada. "Me ei ole seda riiklikul tasandil kunagi teinud ega kavatsegi teha," kinnitas Putin.

Venemaa sekkumist kahtlustati ka Prantsusmaal, kus Putin toetas avalikult president Emmanuel Macroni vastaseid. Macroni kampaaniat tabas otse enne presidendivalimisi dokumendileke, milles süüdistati Venemaad. Moskva eitas aga kategooriliselt valimistesse sekkumist.

Putini väitel ei suuda häkkerid valimistulemust väärata, sest rahva meelsust nii kergesti ei mõjuta.

"Ma olen sügavalt veendunud, et ükski häkker ei suuda teise riigi valimiskampaaniat otsustavalt mõjutada." 

"Venemaa paigutas väed Kuriilidele USA tõttu"

Putin märkis, et vägede paigutamise Vaikse ookeani saartele, mida peab enda omaks ka Jaapan, tingib mure USA suurenenud sõjalise kohaloleku pärast piirkonnas.

Nõukogude Liit vallutas neli saart, mida Venemaa nimetab Lõuna-Kuriilideks ja Jaapan Põhjaterritooriumiks, Teise maailmasõja lõpus ja nende tõttu ei ole riigid tänini ametlikku rahulepet allkirjastanud.

Putin väitis, et USA ilmselt jätkab piirkonnas raketikilbi rajamist, isegi kui Põhja-Korea peaks nõustuma raketi- ja tuumaprogrammi kärpima.

"Moskva ootab USA-s venevastaste meeleolude vaibumist"

Putin selgitas, et Moskva ootab USA praeguste venevastaste meeleolude vaibumist, enne kui hakkab president Donald Trumpiga suhteid looma.

Putini sõnul on Ühendriikides valitsevas õhkkonnas "mõnevõrra ebamugav teineteisega koostööd teha ja isegi rääkida, aga ühel päeval peab see lõppema".

Kremli lootusele Washingtoniga senisest paremad suhted luua andis hoobi kongressi ja Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) uurimine Trumpi kampaaniameeskonna väidetavate sidemete üle Venemaaga.

Putin lausus, et USA-s vallandunud "venevastane hüsteeria" on suunatud Ühendriikide presidendi vastu, et "takistada teda normaalselt töötamast".

Kuid "varem või hiljem see lõppeb", lisas Putin. "Meie oleme kannatlikud, me oskame oodata ja me ootame."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: