Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Comey: Trump tahtis lojaalsust

James Comey.
James Comey. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Endine FBI direktor James Comey ütles kolmapäeval senati veebilehel avaldatud avalduses, et president Donald Trump palus tal endise rahvusliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni uurimisest tagasi tõmbuda ja nõudis lojaalsust.

Comey annab neljapäeval Senati luurekomitees tunnistusi ning kasutab oma avasõnavõttu selleks, et meenutada lõunasööki Trumpiga, mis tal oli 27. jaanuaril ehk nädal pärast Trumpi ametisseastumist, vahendas Reuters.

"Ma vajan lojaalsust. Ma ootan lojaalsust," tsiteeris Comey Trumpi sõnu senati luurekomitee veebilehel avaldatud teates.

Comey väitel küsis Trump temalt, kas ta tahab jääda FBI direktoriks.

"See muutis mind väga murelikuks, arvestades FBI traditsiooniliselt sõltumatut staatust," märkis ta avalduses.

Comey vallandati president Donald Trumpi poolt väidetavalt seetõttu, et ta ei tulnud vastu riigipea soovile, et FBI end Venemaa-teemalise juurdluse puhul vaos hoiaks.

Olulisemad väited Comey avalduses:

* Comey teatas, et tal on meeles kokku üheksa kahepoolset vestlust Trumpiga - kolm korda rääkisid nad nelja silma all ning kuus korda telefoni teel;

* Comey kinnitas, et ta tegi vestluste kohta enda jaoks memosid. Varem polnud ta seda teinud, kuid Trumpiga toimunud vestlused olid nii ebatavalised, et ta tundis enda sõnul

selleks vajadust;

* Trump ütles Comey'ile korduvalt, et ta ootab FBI juhilt "lojaalsust" ning Comey annab mõista, et Trump pidas silmas eelkõige lojaalsust talle isiklikult;

* Comey kinnitas, et ta ütles Trumpile, et viimane pole otseselt ühegi Venemaa-teemalise juurdluse objektiks, kuid samas ei andnud ta lubadusi seda asjaolu avalikkuse ees kinnitada, sest ei soovinud, et peaks asjaolude muutumise korral seda kinnitust muutma hakkama;

* Trump olevat Comey'ile kurtnud korduvalt, et Venemaa-teemaline juurdlus takistab tal oma töö tegemist;

* Trump olevat Comey'ilt küsinud, kas viimasele meeldib tema praegune töö ning võttis teemaks "lojaalsuse". Comey'ile jäi kogu kummalisena tundunud vestlusest mulje, et president tahab, et Comey paluks Trumpilt õigust ametisse jääda ning et nende vahel oleks mingi "patronaaži" meenutav suhe;

* nelja silma all toimunud vestlusel olevat Trump öelnud Comey'ile, et endine rahvusliku julgeoleku nõunik Michael Flynn on "hea mees" ning et FBI võiks leida viisi, kuidas "sellel asjal minna lasta". Comey nõustus seisukohaga, et Flynn on "hea mees", kuid mingeid lubadusi uurimise asjus ta ei andnud;

* Flynni puudutanud vestlusest rääkis Comey ka FBI juhtkonnale ning asjaolusid arvestades otsustasid nad selle enda teada jätta. Seega ei räägitud sellest ei otseselt Venemaa-teemalist juurdlust läbi viivatele ametnikele ega ka justiitsminister Jeff Sessionsile, kelle puhul nad eeldasid, et viimane end Venemaa-juurdluse menetlemise juurest taandab (nagu ka juhtus);

* küll aga ütles Comey justiitsminister Sessionsile seda, et ta ei soovi enam sattuda olukorda, kus ta jääb president Trumpiga kahekesi. Flynni puudutanud soovist ta ei rääkinud. Sessions polevat sel teemal midagi otseselt vastanud;

* Trump küsis telefoni teel Comey'ilt taas, mida teha, et Venemaa-juurdlust puudutav pilv oma pea kohalt ära saada, sest see takistavat efektiivset töötegemist. Samuti küsis Trump selle kohta, miks oli FBI juht kinnitanud senati ees, et käimas on juurdlus Venemaa ja Trumpi meeskonna võimalike seoste kohta. Comey selgitas, miks ta pidi seda tunnistama ning lisas, et ta oli ka kongressi liikmetele kinnisel istungil öelnud, et uurimise objektiks pole president Trump ise. Trump oli seejärel nõudnud, et see asjaolu peab avalikkuse ette jõudma. Teise sama sisuga kõne puhul selgitas Comey Trumpile, et selleks, et Comey tunnistaks avalikult, et Trump ise ei ole uurimise objekt, peab Valge Maja esitama vastava soovi justiitsministeeriumile, kus siis selline korraldus FBI juhile antakse. Trump lubas seda teha ning see oli viimane kord, kui nad omavahel rääkisid;

* telefonivestluse ajal ütles Trump ka lause, mille kohaselt ei välistanud võimalust, et mõni tema "satelliitidest" võis midagi valesti teha ning oleks hea, kui see välja uuritaks.

Samal ajal rõhutas Trump, et tema ise pole midagi valesti teinud ning et oleks hea, kui jõuaks avalikkuse ette see, et ta ise uurimise all ei ole.

Kolmapäeval ilmus meedias ohtralt uusi väiteid

Kolmapäeval ilmus taas hulgaliselt julgeolekuallikatele ja lekete toetuvaid artikleid, mille kohta ka kolmapäevasel luurejuhtide kuulamisel ohtralt küsimusi esitati.

Näiteks kirjutas Washington Post, et Trump oli avaldanud märtsis soovi, et luuredirektor (DNI) Dan Coats ja teised kõrged julgeolekuametnikud veenaksid FBI juhti Venemaa-juurdlust leevendama ning jätma rahule Trumpi endise rahvusliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni.

Leht kirjutas USA ametnikele viidates, et Coatsi jutu järgi olevat Trump küsinud talt, kas ta ei saaks Comeyt mõjutada, et FBI ei uuriks Flynni juhtumit nii põhjalikult.

Coats olevat arutanud seda märtsikuist vestlust teiste ametnikega ja otsustanud, et Comey juures Flynni eest kostmine, mida Trump talt ootas, ei oleks õige.

Venemaad puudutavast juurdlusest olevat Trumpiga rääkinud ka riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) direktor Mike Rogers, mistõttu ootab luurekomitee mõlemalt põhjalikku aruannet, mille puhul salastatusest loobutakse.

New York Times kirjutab, et Comey olevat pärast kohtumist Trumpiga öelnud justiitsminister Jeff Sessionsile, et ta ei soovi enam kunagi presidendiga nelja silma all kohtuda.

New York Times ja ABC News teatasid ka seda, et Trumpi ärritab oma vana liitlase Sessionsi otsus end Venemaa-juurdluse juurest taandada ning nende suhted olevat juba nii pingelised, et Sessions avaldas valmisolekut justiitsministri kohalt tagasi astuda.

Washington Post teatas ka sellest, et Trumpil olevat plaan neljapäevast Comey kuulamist reaalajas Twitteris kommenteerida.

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: