Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alo Lõhmus: Brežnev ja lapsed

Foto: Scanpix/Postimees/Mihkel Maripuu

Sotsiaal- ja muidumeedias on palju peavangutamist põhjustanud president Kersti Kaljulaiu mõtteavaldus, et tal on raske mõista, kui inimesed ütlevad, et neil oli Nõukogude Eestis erakordselt helge lapsepõlv.

President tunnistas, et tema lapsepõlve jättis 1970. ja 1980. aastatel küll olulise varju nõukoguliku ühiskonna kaksikmoraal, näiteks asjaolu, et lasteaias ja koolis ei tohtinud poliitikast rääkida neid asju, millest kõneldi kodus, või et venekeelne poemüüja võis keelduda teenindamast eesti last, kes vene keeles kaupa küsida ei osanud.

Paljud inimesed on seepeale näiteks Facebooki üles laadinud oma rõõmsaid lapsepõlvefotosid ja kinnitanud, et nende kasvuaastad olid küll õnnelikud. Minugi lapsepõlv langes samadele aastakümnetele nagu presidendi oma ning ehkki kahtlemata kogesin samu nõukogulikke nähtusi nagu Kaljulaid, oli ka minu lapsepõlv igal juhul õnnelik.

Lapsel on ju õnn elada mullis, kuhu mahuvad vähemalt esialgu ainult perekond, kodu, sõbrad, mängupaigad ja koolirajad. Ühiskondlikud olud peavad sellesse mulli sissetungimiseks ja selle purustamiseks olema tõeliselt hullud: sõda, küüditamine, arreteerimised, nälg. Brežnevi ajal neid nuhtlusi enam ei olnud, kuid nende ähvardav vari oli täiskasvanutele tõesti endiselt tajutav. Küllap võis see täiskasvanute vahendusel olla tajutav ka terasematele ja tundlikumatele lastele, näiteks mõnele tulevasele presidendile.

Kodune „Ameerika Hääle“ kuulamine ja saadete arutamine või kardinate taga jõulukuuse ehtimine võis pakkuda spioonifilmilikku põnevust, nagu pakkus mulle, ent see võis tekitada ka ängi kodumaa olukorra pärast.

Teiseks tuleb tähele panna, et president ütles oma sõnad intervjuus Luksemburgis elavate eesti laste ajalehele. Isegi kodumaal kasvavatele lastele on nõukogude ühiskonna olusid üha raskem adekvaatselt selgitada, sest üha suurenev ajaline distants selle perioodiga muudab selle lastele raskesti tajutavaks.

Probleemi valmistab neile just nõukogude perioodi erinevate etappide olustiku ja nüansside eristamine. Kui räägid lastele küüditamistest, siis pead varem või hiljem vastama küsimusele, kuidas sul endal õnnestus 1980. aastatel küüditamisest pääseda. Kui kirjeldad nõukogudeaegse propaganda valelikkust, siis järgmisel hetkel pead hakkama kaitsma nõukogude ajal välja antud väärtkirjandust, mille laps tahab piltlikult öeldes prügikasti visata.

Mõningase solvumistundega pead selgitama, et meiegi kuulasime nõukogude ajal rokkmuusikat, et olime väga hästi kursis isegi Lääne bändide albumitega. „Aga kui sind Nõukogude ajal püssiga taga ei aetud, sa võisid lugeda häid raamatuid ja kuulata sama muusikat, mida kuulati Läänes ning isegi telekas oli väärtuslikku vaatamist, mille poolest Nõukogude kord 1970. ja 1980. aastatel siis üldse halb oli?“ küsib laps.

Just nende asjade pärast, millele osutas president Kaljulaid. Kui tänapäeva lapsed proovivad endale ette kujutada, kuidas nad ei tohi koolis avaldada samu mõtteid nagu kodus või kuidas nad poes eesti keeles jäätise küsimise eest sõimata saavad, siis suudavad nad hetkeks ehk tajuda hilise nõukogude aja ängistavat atmosfääri.

See pole stalinliku otsese terrori atmosfäär, kuid kaugeltki mitte ka selline koomiline naljaühiskond, nagu neile mõne seriaali põhjal tunduda võib. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected] Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio päevakommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: