Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina president parteikongressil: riigi tulevik paistab helge

{{1508307600000 | amCalendar}}

Hiina president Xi Jinping ütles kolmapäeval Kommunistliku Partei kongressi avakõnes, et riigi tulevik paistab helge, kuid samas on ees ka tõsiseid väljakutseid.

Pekingis algas kaks korda kümne aasta jooksul peetav Kommunistliku Partei kongress, kus president loodab võimu suurendada.

Xi pöördus rahva poole kõnega, milles esitas visiooni maailmas suuruselt teise majandusega riigi poliitika- ja majandussuundadest järgmise viie aasta jooksul.

"Me peame tegema rohkem oma rahva huvide nimel ja seisma kindlalt vastu kõigele, mis neid huve kahjustab või üritab tekitada lõhet rahva ja partei vahel," rääkis riigipea.

Külades kanti presidendi kõnet üle avalikesse kohtadesse paigutatud valjuhäälditest, kõikjal olid tugevdatud julgeolekumeetmeid ja teisitimõtlejail hoiti tavalisest tähelepanelikumalt silma peal.

Kongress pikendab eeldatavasti Xi ametiaega parteijuhina ja tema isiklik poliitikateooria kantakse ilmselt partei põhikirja, kus on ees Mao Zedongi ja Deng Xiaopingi poliitilised tõekspidamised. Hiinat juhib partei poliitbüroo alaline komitee, praegu on see seitsmeliikmeline ja peasekretäri Xi järel on tähtsuselt teisel kohal peaminister Li Keqiang.

Xi: Hiina majandus avaneb maailmale veelgi

Hiina majandus avaneb maailmale veelgi, ütles Xi.

"Avatus toob meile progressi, eraldumine jätab meid teistest maha. Hiina ei sulge oma uksi maailmale, me avaneme veel ja veel," ütles Xi Pekingis umbes 2300 erakonna delegaadile.

Xi tõotas "kaitsta välisinvestorite legitiimseid õigusi ja huve".

"Kõiki Hiinas registreeritud ettevõtteid koheldakse võrdselt," lisas ta.

Kuigi Xi üritab näidata end globaliseerumise eest võitlejana ajal, mil Ühendriigid taanduvad USA presidendi Donald Trumpi "Ameerika ennekõike" poliitika tõttu, siis välisfirmad nurisevad, et senini pole Xi oma positsiooni tegudega toetanud. Hiina majanduses domineerivad jätkuvalt Hiina riiklikud firmad, USA ja Euroopa firmade sõnul ei lubata neil mitmes majandussektoris tegutseda ning nad peavad jagama tehnoloogiat kohalike konkurentidega. 

Xi: Peking on valmis "seljatama" Taiwani iseseisvuspüüdlused

Xi Jinping hoiatas kolmapäeval Taiwani, öeldes, et Pekingil on tahet ja võimet takistada mis tahes iseseisvuspüüdlused.

Hiinal on "meelekindlust, enesekindlust ja võimet seljatada separatistilikud katsed kuulutada Taiwan iseseisvaks mis tahes moel", lausus Xi.

"Me ei luba iialgi ühelgi üksikisikul, organisatsioonil või erakonnal eraldada Hiinast Hiina territooriumi mis tahes ajal või kujul," rõhutas ta.

Hiina ja Taiwani suhted jahenesid märgatavalt pärast seda, kui Taiwani presidendiks valiti eelmisel aastal Tsai Ing-wen.

Peking katkestas seejärel ametliku suhtluse Taiwaniga, sest Tsai keeldus tunnistamast niinimetatud ühe Hiina poliitikat. See näeb ette, et Taiwan ja Mandri-Hiina on üks riik, ütlemata, kumb on selle riigi õiguspärane esindaja.

Tsai ärritas Pekingit ka siis, kui helistas USA presidendile Donald Trumpile ja õnnitles teda valimisvõidu puhul.

Kolmapäeval peetud kõnes jättis Xi ukse Taiwani juhtkonnale avatuks, kui tegi pakkumise taastada ametlik suhtlust juhul, kui Taiwani valitsus naaseb ühe Hiina poliitika juurde.

Seejärel "pole ühelgi erakonnal või grupil Taiwanil raskusi Madri-Hiinaga lävimisel", lausus Xi.

President ei maininud iseseisvusliikumisi Hiina poolautonoomses Hongkongis.

"Me arendame ja tugevdame nende patriootide ridu, kes armastavad nii meie riiki kui ka oma piirkonda," ütles Xi. "Patrioodid hakkavad etendama põhirolli" Hongkongi valitsemises, lisas ta.

Peking asus tugevdama haaret Hongkongi tegemiste üle pärast 2014. aastal pikalt kestnud meeleavaldusi, milles muu hulgas ärgitati kehtestama Hongkongis demokraatiat ja kuulutama Hongkongi iseseisvaks riigiks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: