Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola süüdistas Saksa kaitseministrit

Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen.
Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola süüdistas Saksamaa kaitseministrit poolakaid valitsuse vastu protestima ärgitamises, nimetades sellist tegevust lubamatuks.

Ursula von der Leyen põhjustas tüli, kui ütles Saksa televisiooni jutusaates, et Poola noorema põlvkonna "demokraatlikku vastupanu tuleb toetada".

Von der Leyen kiitis Poola ja Balti riikide iseseisvusvõitlust kommunismipäevil ja edukat ühinemist Euroopa Liiduga.

Tema sõnul ei tohi selle piirkonna riigid jääda kõrvale muutustest, mis leiavad aset Euroopa Liidus.

Samas on Poola viimasel ajal põhjustanud EL-is muret seoses parempoolse võimupartei Õigus ja Õiglus (PiS) vastuoluliste kohtureformidega, mis on toonud kaasa tänavaproteste ja kahjustanud väidetavalt õigussüsteemi sõltumatust.

Berliin märkis hiljem, et ministri kommentaarid olid võetud kontekstist välja.

Poola kaitseministeerium kutsus seoses Von der Leyeni avaldusega välja Saksa sõjaväeatašee, kuid ei jäänud tema seletusega rahule.

"Poola kaitseministeerium peab vastuvõetamatuks, et NATO liitlasriigi minister kutsub teise riigi kodanikke valitsusvastastele tegudele," ütles Poola kaitseministeeriumi pressiesindaja Anna Peziol-Wojtowicz.

Saksa kaitseministeeriumi kõneisik aga ütles omakorda: "Mul on jäänud tugev mulje, et Poolas nädalavahetusel ärevust tekitanud tsitaadid on kontekstist välja rebitud ja sotsiaalmeedias muudetud."

Poola välisminister Witold Waszczykowski üritas küll hiljem pingeid maandada, öeldes, et "Varssavi ei soovi alustada suurt poliitilist debatti".

Ta kordas samas, et Saksa poliitikuid ei peaks korrale kutsuma riiki, mis on sõber ja liitlane EL-is ja NATO-s, eriti arvestades nende delikaatseid suhteid.

Poola suhteid EL-i ja Saksamaaga on varjutanud kantsler Angela Merkeli augustis tehtud avaldus, kus ta nimetas tõsiseks probleemiks õigusriigi olukorda Poolas ja ütles, et Berliin ei tohiks seda maha vaikida.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: