Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Walesa ühines kriitikaga Poola valitsuse aadressil

{{1504160940000 | amCalendar}}
Lech Walesa.
Lech Walesa. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Poola vabadusvõitluse ikoon Lech Wałęsa ühines kolmapäeval Saksa ja Prantsuse liidri varasema kriitikaga riigi parempoolse valitsuse aadressil, öeldes, et Poola tõrjub Euroopa Liitu endast eemale.

Endine 73-aastane president ja Nobeli rahupreemia laureaat tegi oma avalduse mõni päev pärast seda, kui Prantsuse president Emmanuel Macron oli öelnud, et Poola läheb "Euroopa huvide vastu" ning Saksa liidukantsler Angela Merkel nimetanud Poolat tõsiseks probleemiks.

"Iga riik peaks ütlema seda, mida Prantsusmaa ja Saksamaa praegu ütlevad .... Me tõrjume üha rohkem (Euroopa) Liitu Poolast välja. Mitte Liit meid," lausus Wałęsa Poola uudistekanalile Polsat.

"Liit loodi erinevates tingimustes ega ole seega läbinisti hästi organiseeritud. Kuid ükskõik mis organisatsiooni keegi kuulub, olgu see või kanaarilindude aretajate ühing, peab järgima selle reegleid."

"Kui me tahame Liitu kuuluda, peame käituma nagu Liit," lisas ta.

Walesa, kes juhtis liikumist Solidaarsus, mis aitas Poolas kommunismile rahumeelse lõpu teha, on praeguse valitsuserakonna Õigus ja Õiglus (PiS) tulihingeline kriitik.

PiS on nii kodu- kui välismaal sattunud terava kriitikatule alla seoses reformidega, mis kriitikute sõnul õõnestavad demokraatlikke standardeid ja õigusriigi põhimõtteid.

Poola minister: Macroni kriitika oli suunatud kodumaisele publikule

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni kriitika Poola valitsuse suunal oli mõeldud peamiselt kodumaisele publikule, ütles Poola välisminister neljapäeval.

"Poola ei ole praegu riik, kes suudaks Euroopale teed näidata, vaid riik, mis on otsustanud paljudes valdkondades minna vastuollu Euroopa huvidega," ütles Bulgaarias visiidil viibinud Macron pressikonverentsil eelmisel nädalal. "Poola seab end Euroopa tulevase ajaloo äärealale."

Poola välisministri Witold Waszczykowski sõnul on Macron Prantsusmaal keerulises olukorras ja tal lasub populaarsuse langemise tõttu surve tulemusi näidata.

"Ta peab looma programmi, mis viiakse ellu, seega mõistan, et osa tema kommentaaridest ei ole suunatud Poola vastu, vaid siseriiklikule publikule," ütles Waszczykowski ajakirjanikele Budapestis pärast Ida-Euroopa välisministrite kohtumist.

Macron tahab EL-i seaduse muutmist, mis lubab firmadel saata ajutisi töötajaid madalapalgalistest riikidest nagu Poola rikastesse sealseid sotsiaalkulutusi katmata.

Riigid nagu Prantsusmaa, Saksamaa ja Austria on reegli vastu, kuna see viib nende sõnul ebaõiglase konkurentsini ja ohustab kohalikku tööjõudu.

Macron tahab reegli muutmist oktoobris toimuval Brüsseli tippkohtumisel, kuid Poola tahab selle alles jätta praegusel kujul.

"Me kaitseme oma positsioone kuni lõpuni välja, kuna see positsioon on Poola tööliste huvides," ütles Poola peaminister Beata Szydło eelmisel nädalal.

"Võibolla on tema ülbed kommentaarid põhjustatud poliitilise kogemuse puudumisest, mida ma mõistan, kuid ma eeldan, et ta saab oma sellistest puudustest üle ja on tulevikus vaoshoitum," ütles Szydło uudisteportaalile wPolityce.pl.

Macron kritiseeris Poolat ka neljapäeval avaldatud artiklis Prantsuse väljaandes Le Point, kus president viitas mitmetele väidetavatele probleemidele Poolas ja süüdistas Varssavit "õiguskorra kahtluse alla seadmises".

Macron viitas Poola kohtureformidele, mis Brüsseli hinnangul on ohuks kohtu sõltumatusele.

Euroopa Komisjoni asepresident: Poola vastus hoiatusele ei ole piisav

Poola vastus Euroopa Liidu nõudele loobuda õigussüsteemi õõnestavast kohtureformist on ebapiisav ega paku lahendust, ütles Euroopa Komisjoni tippametnik neljapäeval.

EK andis Varssavile 26. juulil kuu aega, et peatada seadusandlikud sammud, mis EL-i täitevorgani hinnangul kujutavad endast süsteemset ohtu õigusriigi põhimõtetele, ja teavitada komisjoni meetmetest nende muutmiseks. Vastasel juhul ähvardatakse Poola kui EL-i liikmesriik hääleõigusest ilma jätta.

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans ütles neljapäeval Euroopa Parlamendi liikmetele, et "Poola vastuses ei teatata ühestki konkreetsest meetmest komisjoni tõstatatud probleemide lahendamiseks".

"Ma ei oska teile täna öelda, missugune on komisjoni järgmine samm, me peame seda arutama," lisas ta.

Timmermans ütles europarlamendi kodanikuvabaduste komisjonile, et õigusriik on EL-i aluspõhimõte, mis tagab kõigis liikmesriikides inimeste võrdse kohtlemise. Poola valitsus on aga näidanud, et ei jaga seda põhimõtet, vaid surub läbi muudatusi õigussüsteemis, mis ohustab Poola õiguskindlust.

Poola välisministeerium ütles esmaspäeval, et erakonna Õigus ja Õiglus (PiS) valitsuse seadusandlikud sammud, mille peaeesmärk on õigussüsteemi reformida, on igati kooskõlas Euroopa standarditega.

Timmermans on varem hoiatanud, et EK on valmis rakendama artiklit 7, mida EL-is seni kordagi kasutatud ei ole ning mis külmutab riigi õiguse EL-i ministrite kohtumistel hääletada.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: