Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi sõnul on Põhja-Korea globaalne oht, USA alustab peagi suurõppust

USA president Donald Trump ütles teisipäeval Soulis, et Ameerika Ühendriigid on valmis Põhja-Korea rünnaku korral rakendama täiemahulist sõjalist jõudu. Samas rõhutas ta, et Washington on keskendunud hetkel sellele, et kasutada kõiki mittesõjalisi meetmeid võimaliku konflikti ennetamiseks.

"Põhja-Korea on ülemaailmne oht, mis nõuab ülemaailmset tegutsemist," vahendas Reuters Trumpi sõnul ühisel pressikonverentsil oma Lõuna-Korea kolleegi Moon Jae-iniga.

Samas märkis Trump, et Põhja-Koreast lähtuva ohu vähendamiseks on maailmas tehtud juba palju edusamme. Muuhulgas kiitis ta panuse eest ka Hiina presidenti Xi Jinpingi, vahendas Yle.

Pyongyangil soovitas USA president aga tulla läbirääkimistelaua taha ning sõlmida lepe, mis viiks riigi parema tuleviku suunas.

Trump kiitis Lõuna-Korea kolleegi sooja vastuvõtu eest ning märkis sealjuures, et ka Soul on sarnaselt Tokyole ostmas suurt hulka USA relvatootjate toodangut.

USA ja Lõuna-Korea on läbi rääkimas ka uue kahepoolse kaubandusleppe asjus ning uus lepe saab Trumpi sõnul olema USA seisukohalt paremini tasakaalus. Sarnast sõnumit kahepoolse kaubanduse teemal edastas Trump varem ka Jaapanis.

Ühine pressikonverents järgnes kahepoolsele kohtumisele Souli presidendipalees, kus Moon avaldas Trumpile lootust, et tema visiit Lõuna-Koreasse aitab mingil määral kaasa, et lõunakorealaste ärevus Põhja-Korea ohu asjus leeveneb, ning et visiidist saab murdepunkt Põhja-Korea tuumaküsimuse lahendamisel.

Lõuna-Korea presidendi kantselei teatas hiljem ka seda, et Moon ja Trump sõlmisid kokkuleppe, mis puudutab Lõuna-Korea sõjalise ja luurealase võimekuse arendamist. Samuti leppisid nad kokku, et jätkatakse ja tihendatakse temaatilist koostööd Jaapaniga.

Reuters: lähiajal on Vaikse ookeani lääneosas ulatuslik õppus, korraga on kohal kolm USA lennukikandjat

USA ametnike teatel hakkavad lähipäevil ehk Trumpi Aasia ringreisi ajal algavad Vaikse ookeani lääneosas sõjaväeõppused, millest võtab korraga osa kolm USA lennukikandjat.

Õppusel osalevad lennukikandjad USS Nimitz, USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt ning neid saatvad sõjalaevad. Jaapani valitsusametnike teatel liitub õppusega ka sõjalaev Inazuma.

Tegemist on esimese korraga viimase kümne aasta jooksul, kui nimetatud kolm lennukikandjat korraga ühel õppusel osalevad.

Reutersiga rääkinud USA ja Jaapani ametnikud kommenteerisid teemat anonüümselt ning õppuse täpset aega ja kohta nad ei täpsustanud. Pentagon ja USA Vaikse ookeani väejuhatus teemat ametlikult kommenteerida ei soovinud.

Reuters nendib, et niivõrd ulatuslik õppus Trumpi visiidi ajal on märkimisväärne meeldetuletus USA ülemvõimust võimaliku konflikti korral Korea poolsaarel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: