Trump saatis Lõuna-Korea parlamendist Kimile sõnumi
USA president Donald Trump pakkus Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile "teed palju parema tuleviku poole".
Relvad, mida te endale hangite, ei suurenda teie turvalisust, lausus Trump Lõuna-Korea parlamendis kõnes, mida ta nimetas otsesõnumiks Kimile.
"Need asetavad sinu režiimi suurde ohtu," lisas Trump. "Iga samm, mille astute sellel tumedal teel, suurendab ohtu, millega sa silmitsi seisad."
President mõistis kõnes hukka Põhja-Korea julma diktatuuri ning põhjakorealaste sisepoliitilise rõhumise.
"Selle asemel, et väärtustada oma rahvast võrdsete kodanikena, see julm diktatuur mõõdab neid, omistab neile väärtusi ja paneb neid pingejärjekorda kõige omavolilisemate näitajate põhjal, mis näitavad nende truudust riigile," lausus Trump.
"Siiski, hoolimata igast kuriteost, mida te olete toime pannud jumala ja inimeste vastu, pakume teile teed palju parema tulevikuni," lisas president.
See peab aga algama sellest, et Põhja-Korea peatab mandritevaheliste rakettide arendamise ning "loobub tuvastatavalt ja täielikult tuumajõust", rõhutas ta.
Trump teatas ka, et ei luba Põhja-Koreal ähvardada USA linnu hävinguga või rünnata riigi liitlasi.
"Ameerika ei otsi konflikti või vastasseisu, kuid me ei kavatse iialgi selle eest minema joosta," lausus Trump kõnes Lõuna-Korea parlamendi ees.
"Me ei luba šantažeerida või rünnata Ameerikat või selle liitlasi. Kõik vastutustundlikud riigid peavad ühendama jõud Põhja-Korea brutaalse režiimi isoleerimiseks, eirama teda igasuguses vormis. Te ei saa (Põhja-Koread) toetada, te ei saa varustada, te ei saa tunnustada," ütles Trump.
Trumpi kõne täismahus:
Trump pidi ära jätma visiidi Korea demilitariseeritud tsooni
Trump pidi halva ilma tõttu jätma kolmapäeval ära üllatusvisiidi kahte Koread eraldavasse demilitariseeritud tsooni, ütlesid presidenti saatvad ajakirjanikud.
Valge Maja oli varem öelnud, et Trump ei tee sümboolset reisi tsooni, kuid Trumpi saatvad ajakirjanikud koguti kolmapäeval planeeritust varem kokku. Pressisekretär Sarah Huckabee Sanders näitas ajakirjanikele lehte, millele oli kirjutatud "DMZ" ning ütles: "See on see koht, kuhu me nüüd lähme."
Trump lahkus kolmapäeva hommikul Soulis teda võõrustavast hotellist ning läks Yongsani sõjaväebaasi.
Helikopter presidendiga pardal tõusis õhku ja alustas teekonda tsooni, kuid pidi halva ilma tõttu tagasi pöörduma. Seejärel oodati umbes tund ilma paranemist, kuid ilm hoopis halvenes ning reis jäeti ära.
Sandersi sõnul pidi Trumpiga liituma ka Lõuna-Korea president Moon Jae-in. Tegemist pidi olema "ajaloolise hetkega", sest USA ja Lõuna-Korea president pole tsooni kunagi koos külastanud, lisas Sanders.
"Püüdlus näitab, kui tugev ja tähtis on liit nende kahe riigi vahel," ütles ta.
Trump kaalub järgmisel nädalal Põhja-Korea terrorinimekirja kandmist
USA president Donald Trump otsustab pärast Aasia ringreisi lõppu järgmisel nädalal, kas kanda Põhja-Korea terrorismi toetavate riikide nimekirja, teatas Valge Maja kolmapäeval.
USA üle-eelmine president George W. Bush eemaldas Põhja-Korea terrorisponsorite nimekirjast 2008. aastal. Musta nimekirja tagasi kandmine tähendaks täiendavaid ühepoolseid sanktsioone.
"Presidendi sõnul langetab ta otsuse (Aasia) reisi lõpus," ütles Valge Maja pressiesindaja Sarah Huckabee Sanders.
USA kongress andis augustis välisministeeriumile aega 90 päeva, et otsustada, kas kanda Põhja-Korea terrorisponsorite nimekirja või mitte. Välisministeeriumi teatel on see tähtaega teisiti arvestanud ja pole senini Põhja-Korea staatuse muutmisest teatanud.
Lõuna-Koreas läksid Trumpi pooldajad ja vastased omavahel kähmlema
Lõuna-Korea politsei pidi kolmapäeval üksteisest eraldama USA presidendi poolt ja vastu meelt avaldanud inimesed, kelle vahel puhkes Soulis asuva parlamendihoone ees kähmlus.
Kähmlus puhkes pisut enne seda, kui USA president Donald Trump pidi alustama kõnet Lõuna-Korea parlamendisaadikutele.
Politsei ei osanud esialgu öelda, kas keegi sai kähmluses viga või mitte.
Sündmuskoha lähistel võis näha põlemas väikest USA lippu, mille kõrval oli silt "Ei Trumpile, ei sõjale".
Trumpi vastased meeleavaldajad süüdistavad Pyongyangi suunal ebadiplomaatilisi sõnavõtte teinud Trumpi suhete halvendamises Põhja-Koreaga. Trumpi toetajad tervitavad tema jõulisemat vastuseisu Pyongyangile.
Toimetaja: Priit Luts, Laur Viirand
Allikas: BNS/ERR