Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aasia ringreisi alustanud Trump nimetas Jaapanit USA oluliseks liitlaseks

Jaapanis Aasia ringreisi alustanud USA president Donald Trump nimetas pühapäeval Yokota õhujõudude baasi saabudes Jaapanit Ühendriikide ülioluliseks liitlaseks.

"Jaapan on USA kõrgelt hinnatud partner ja ülioluline liitlane," ütles ta pöördumises baasis teenivate ameerika sõjaväelaste poole.

Ta tänas Jaapanit külalislahkuse ja aastakümneid kestnud "suurepärase sõpruse" eest kahe riigi vahel.

Trumpi kahenädalase ja viit riiki hõlmava ringreisi keskmes on eeldatavasti Põhja-Koreast lähtuv tuumaoht.

"Mitte keegi, mitte ükski diktaator, mitte ükski režiim ... ei peaks alahindama Ameerika otsustavust," hoiatas president sõdurite juubelduste saatel.

"Me ei anna kunagi järele, me ei vangu ega kõhkle meie rahvast, meie vabadust ja meie suurepärast Ameerika lippu kaitses."

Analüütikute on spekuleerinud, et Põhja-Korea võib Trumpi visiidi ajal provokatsioone korraldada. "Eks me näe," vastas president sellekohase küsimuse peale.

Enne Jaapanisse jõudmist kinnitas Trump Air Force One'i pardal, et loodab ringreisi ajal kohtuda ka Vene presidendi Vladimir Putiniga.

"Ma arvan, et võib oodata meie kohtumist Putiniga, jah. Me soovime Putini abi Põhja-Korea osas ja me kohtume veel paljude erinevate liidritega," ütles Trump Air Force One'i pardal.

Ühtlasi avaldas ta lennukis lootust, et Põhja-Korea kriis laheneb, ning tunnustas sealse rahva "usinust ja soojust".

Trump saabus Jaapanisse pärast lühikest peatust Hawaiil, kus Ühendriikide sõjaväejuhid andsid talle ülevaate Põhja-Korea tuumaohust.

Ühtlasi külastas ta Pearl Harbori memoriaali.

Lisaks Jaapanile hõlmab Trumpi visiit Lõuna-Koread, Hiinat, Vietnami ja Filipiine. 

Põhja-Korea hoiatas Trumpi "mõtlematute avalduste" eest

Põhja-Korea hoiatas pühapäeval Trumpi "mõtlematute avalduste" tegemise eest.

Ameeriklased nõuavad "hingeliselt ebastabiilse" Trumpi tagandamist, kuna ta võib oma avaldustega tuua kaasa "tuumahävingu" USA-s, kirjutas Põhja-Korea võimupartei ajaleht Rodong Sinmun. 

ÜRO Peaassableel peetud kõnes ähvardas Trump Põhja-Korea hävitada, kui ta ründab USA-d või selle liitlasi.

Trump pole mõistusele tulnud ja "ärritab DPRK-d (Põhja-Korea Demokraatlikku Vabariiki) oma rumalate avaldustega," kirjutas Pyongyangi väljaanne, mis viitas ka USA ametnike kriitikale Trumpi suunas.

"Kui USA hindab DPRK karmimat tahet valesti ja käitub ettevaatamatult, siis peab viimane resoluutselt ja armutult esimest karistama, mobiliseerides kõik väed," lisati ajalehes.

Põhja-Korea ähvardas suvel mitu korda tulistada rakette USA Vaikse ookeani territooriumi Guami lähistele. See vallandas sõnasõja Ühendriikide presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea noore riigijuhi Kim Jong-uni vahel.

USA president on "avatud" kohtumisele Põhja-Korea liidriga

Trumpi ütles pühapäeval, et on "kindlasti avatud" kohtumisele Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga, kuid lisas, et aeg selleks pole küps.

Trumpilt küsiti usutluses telesaatele "Full Measure", kas ta iialgi kaaluks Kimiga kohtumist.

"Ma istuksin maha kellega iganes," vastas Trump. "Ma ei arva, et see on tugevus või nõrkus. Arvan, et inimestega maha istumine pole halb asi."

"Seega oleksin kindlasti avatud sellele, kuid peame vaatama, kuhu see viib. Arvan, et praegu on liiga vara," lisas Trump.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: