Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola president vabastas ametist mitu olulist ministrit

{{1515497820000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Poola president Andrzej Duda vabastas teisipäeval peaministr Mateusz Morawiecki ettepanekul ametist mitu olulist ministrit.

Ametist vabastati kaitseminister Antoni Macierewicz, välisminister Witold Waszczykowski ja keskkonnaminister Jan Szyszko, lisaks tervishoiuminister Konstanty Radziwiłł ja digitaliseerimise minister Anna Streżyńska, vahendasid Reuters ja AFP.

Uueks kaitseministriks saab seni siseministriks olnud Mariusz Blaszczak, välisministriks tõuseb senine aseminister Jacek Czaputowicz ning uue keskkonnaministrina alustab tööd Henryk Kowalczyk.

"Me ei soovi olla dogmaatiline, doktriinidest lähtuv või äärmuslik valitsus. Me soovime olla valitsus, mis toob kokku majanduse ja ühiskonna, samuti ka Euroopa ning globaalse dimensiooni kohaliku tasandiga," selgitas peaminister Morawiecki uut valitsuskabinetti tutvustades.

Jõuline valitsusremont leiab aset päeval, mil uus peaminister Morawiecki kohtub Brüsselis Euroopa Liidu juhtidega, ning ajal, mil Euroopa Komisjon on otsustanud Varssavi vastu rakendada enneolematut meedet ehk õigusriigialaseid rikkumisi käsitleva Euroopa Liidu lepingu 7. artiklit.

Kõik kolm tähtsamat ministrit olid valitsuses häälekamateks Euroopa Liidu kritiseerijateks ning seetõttu on analüütikud spekuleerinud, et ministrite vahetamine on Varssavi soov Brüsseliga pingeid leevendada. Oluline olevat meeles pidada, et valitsusremont toimub ka ajal, mil Euroopa Liit hakkab arutama oma järgmist eelarvet ning Poola on hetkel riigiks, kes ühisest kassast kõige rohkem tagasi saab.

Näiteks keskkonnaminister Szyszko oli seotud ulatuslike raietöödega kaitsealuses ja UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Białowieża metsas. Hoolimata Varssavi kinnitusest, et raietööd on Poola seadustega kooskõlas ning võetud ette eelkõige metsa säilitamise huvides, viis Brüssel teema edasi Euroopa Kohtusse.

Kaitseminister Macierewicz ja välisminister Waszczykowski on omakorda paistnud pidevalt silma raevukate avaldustega Euroopa Liidu aadressil, samuti on nad olnud aktiivseteks sõnavõtjateks seoses muude tüliküsimustega, nagu näiteks Smolenski lennukatastroofi uurimine ja kahepoolsed suhted Ukraina ja Saksamaaga.

Valitsusremont on ka jätkuks selle, kuidas võimupartei Õigus ja Õiglus (PiS) vahetas eelmisel kuul välja peaministri - Beata Szydlo asemele tõusis endine pankur ja rahandusminister Morawiecki.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: