Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola president allkirjastas Brüsseli kriitikat pälvinud seadused

Poola president Andrzej Duda allkirjastas kohtute sõltumatust vähendavad seadused, mida Euroopa Liit soovitas mitte välja kuulutada. Duda teatas oma otsusest veidi pärast seda, kui Euroopa Komisjon käivitas Poola suhtes Euroopa Liidu lepingu 7. artikli alusel.

Brüssel oli varem andnud Poola valitsevale Õiguse ja Õigluse parteile kolm kuud aega oma käitumist muuta. Ühtlasi kutsus Komisjon liikmesriike üles valmistuma sanktsioonide kehtestamiseks, kui Poola suunda ei muuda, vahendasid ERR_i teleuudised.

President Duda rõhutas, et seadusemuudatused on ülimalt demokraatlikud.

"Ma allkirjastasin presidendi otsuse. Need seadused on nii seimis kui ka senatis ilma igasuguste parandusteta heaks kiidetud ja ma otsustasin need välja kuulutada," märkis Poola riigipea.

Euroopa Komisjon käivitas kolmapäeval õigusriigialaseid rikkumisi käsitleva Euroopa Liidu lepingu 7. artikli, mille tulemusena võivad Poolat ees oodata sanktsioonid.

Komisjoni asepresident Frans Timmermans ütles, et Poolas viimase kahe aasta jooksul vastu võetud 13 seadust on loonud olukorra, kus valitsus "saab süstemaatiliselt sekkuda kohtuorganite koosseisu, võimu, juhtimisse ja toimimisse".

Tegemist on pretsedenditu otsusega, sest Komisjon ei ole seda artiklit kunagi varem rakendanud, ning sellega võib Poola valitsus jääda ilma oma hääleõigusest.

Komisjoni otsus ei pruugi kaasa tuua hääleõiguse peatamist või muid olulisi karistusmeetmeid

Samas ei tähenda 7. artikli kasutamine ilmtingimata seda, et näiteks Varssavi hääleõigust piirama hakatakse.

Artikli 7 lõike 1 kohaselt saab Euroopa Liidu Nõukogu teha liikmesriigile ametliku hoiatuse. Selleks on vaja, et otsuse poolt oleks 28 liikmesriigist 22.

Kui see hoiatus aga tulemust ei anna, annavad artikli 7 lõiked 2 ja 3 võimaluse erinevateks karistusmeetmeteks, sealhulgas ka hääleõiguse peatmiseks. Samuti on võimalik kärpida liikmesriiki suunatud EL-toetusi.

Samas eeldab artikkel 7 lõige 2 liikmesriikide ühehäälset otsust ning näiteks Ungari asepeaminister juba teatas, et Komisjoni samm on vastuvõetamatu ja rikub tõsiselt Poola suveräänsust ning seetõttu on Budapestil kavas õigel hetkel oma vetoõigust kasutada.

Morawiecki: Varssavi ja Brüsseli vahel on vaja avatud ja ausat dialoogi

Poola peaminister Mateusz Morawiecki on valmis Euroopa Komisjoniga tuleva aasta januaris õigusriigi teemadel rääkima, ütles valitsuse pressiesindaja Joanna Kopcinska.

Jaanuaris peaks Poolat külastama Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Peaminister rõhutas varem Twitteris, et justiitsreform on Poolale vajalik ning Varssavile läheb õigusriigi põhimõtete järgimine sama palju korda kui ülejäänud Euroopa Liidule.

Morawiecki märkis, et Poola ja Euroopa Komisjoni vahel on vaja avatud ja ausat dialoogi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: