Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola peaminister kohtub Brüsselis EL-i juhtidega

Poola peaminister Mateusz Morawiecki.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Poola valitsusjuht on täna visiidil Brüsselis, et kohtuda Euroopa Komisjoni presidendi ja asepresidendiga. Kohtumist varjutab Komisjoni detsembris tehtud otsus rakendada Poola suhtes enneolematut meedet ehk õigusriigialaseid rikkumisi käsitleva Euroopa Liidu lepingu 7. artiklit.

Peaminister Mateusz Morawiecki, Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja asepresident Frans Timmermans arutavad seetõttu eelkõige Poola õigusriigiga seotud küsimusi.

Komisjon on algatanud Varssavi suhtes menetluse seoses poliitilise survega Poola kohtuvõimule. Samas kõlab Poola meedias arvamusi, et artikkel seitsme menetlus ning Morawiecki visiit pole omavahel seotud.

Morawiecki kohtus möödunud nädalal ka Ungari peaministri Viktor Orbaniga. Budapestis rõhutasid mõlemad valitsusjuhid, et ida-poolsetel liikmesriikidel peab olema Euroopa Liidu tuleviku suhtes suurem otsustusõigus. Orban on andnud ka mõista, et kavatseb Poolalt hääleõiguse võtmise vetostada.

Euroopa Liidu lepingu 7. artikli rakendamise tulemusena võivad Poolat ees oodata sanktsioonid. Tegemist on pretsedenditu otsusega, sest Komisjon ei ole seda artiklit kunagi varem rakendanud, ning sellega võib Poola valitsus jääda ilma ma hääleõigusest.

Komisjoni asepresident Timmermans ütles 20. detsembril, et Poolas viimase kahe aasta jooksul vastu võetud 13 seadust on loonud olukorra, kus valitsus "saab süstemaatiliselt sekkuda kohtuorganite koosseisu, võimu, juhtimisse ja toimimisse".

Komisjoni otsus ei pruugi kaasa tuua hääleõiguse peatamist või muid olulisi karistusmeetmeid

Samas ei tähenda 7. artikli kasutamine ilmtingimata seda, et näiteks Varssavi hääleõigust piirama hakatakse.

Artikli 7 lõike 1 kohaselt saab Euroopa Liidu Nõukogu teha liikmesriigile ametliku hoiatuse. Selleks on vaja, et otsuse poolt oleks 28 liikmesriigist 22.

Kui see hoiatus aga tulemust ei anna, annavad artikli 7 lõiked 2 ja 3 võimaluse erinevateks karistusmeetmeteks, sealhulgas ka hääleõiguse peatamiseks. Samuti on võimalik kärpida liikmesriiki suunatud EL-toetusi.

Samas eeldab artikkel 7 lõige 2 liikmesriikide ühehäälset otsust ning näiteks Ungari teatas koheselt, et Komisjoni samm on vastuvõetamatu ja rikub tõsiselt Poola suveräänsust ning seetõttu on Budapestil kavas õigel hetkel oma vetoõigust kasutada.

Morawiecki: Varssavi ja Brüsseli vahel on vaja avatud ja ausat dialoogi

Poola peaminister Mateusz Morawiecki on valmis Euroopa Komisjoniga tuleva aasta jaanuaris õigusriigi teemadel rääkima, ütles valitsuse pressiesindaja Joanna Kopcinska.

Peaminister rõhutas varem Twitteris, et justiitsreform on Poolale vajalik ning Varssavile läheb õigusriigi põhimõtete järgimine sama palju korda kui ülejäänud Euroopa Liidule.

Morawiecki märkis, et Poola ja Euroopa Komisjoni vahel on vaja avatud ja ausat dialoogi.

Tusk: Poola rahvusvahelise maine hävitamine peab lõppema

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja ja Poola endine peaminister Donald Tusk ütles kommentaariks, et Poolat nähakse praegu Euroopa Liidu lõhestava jõuna ning seetõttu on oluline, et lõppeks Varssavi rahvusvahelise maine hävitamine.

Tusk, kelle suhtes on praegune Poola valitsus teravat kriitikat teinud, ütles ka seda, et tõenäoliselt lähiajal mingeid sanktsioone Varssavi vastu siiski ei tule.

Endine peaminister nentis, et Euroopa Komisjoni otsus on tingitud valitsuse poliitikast "seada võimud seadusest kõrgemale".

Tuski sõnul on Poola valitsus kohtu sõltumatusele sisuliselt lõpu teinud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: