Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ungari ja Poola: EL-i migratsioonipoliitika on nurjunud

Ungari peaminister Viktor Orban ja Poola peaminister Mateusz Morawiecki.
Ungari peaminister Viktor Orban ja Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Autor/allikas: Hungarian Prime Minister's Office/Gregerly Botar/AFP/Scanpix

Euroopa Liidu migratsioonipoliitika on läbi kukkunud, ütles Ungari peaminister Viktor Orbán kolmapäeval ühisel pressikonverentsil Poola peaministri Mateusz Morawieckiga. Mõlemad valitsusjuhid nõuavad suuremat sõnaõigust Euroopa Liidu tuleviku osas.

Nii Ungari kui ka Poola valitsused on sattunud Brüsseli kriitika alla, kuna nad on keeldunud vastu võtmast kvoodisüsteemi alusel ümberpaigutatavaid migrante, samuti kuna nad on tugevdanud riigi kontrolli kohtute ja meedia üle, vahendas Reuters.

"Mis puudutab migratsiooni ja kvoote, mida Euroopa Liidu liikmesriikidele kehtestatakse, siis me oleme sellise lähenemise vastu, kuna see rikub liikmesriikide suveräänset otsustamisõigust," ütles Morawiecki Budapestis pressikonverentsil.

"EL-i migratsioonipoliitika on läbi kukkunud," märkis Orbán. "Me tahame tugevat sõnaõigust, sest neil riikidel (Kesk-Euroopas) on Euroopa tulevikust visioon," lisas Orbán.

Ungari peaminister on olnud üks häälekamaid valitsusjuhte, kes on kritiseerinud Saksa kantsleri Angela Merkeli 2015. aasta otsust avada riigi uksed enam kui miljonile migrandile.

Morawiecki, kes on endine rahandusminister ja sai peaministriks alles möödunud aasta detsembris, ütles, et Kesk-Euroopa riigid esindavad ühist jõudu algavatel EL-i järgmise seitsme aasta eelarve kõnelustel.

 

Kesk-Euroopa riigid on Euroopa Liidus netosaajad ning Poola on neist suurim kasusaaja. Jõukamad lääneriigid nagu Saksamaa tahavad aga hoida kulutamist ohjes, eriti arvestades seda, et Suurbritannia, mis on üks netomaksjatest, lahkub liidust 2019. aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: