Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politico: sama Poola, kuid uues pakendis

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker 9. jaanuaril Brüsselis.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker 9. jaanuaril Brüsselis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Teisipäeva õhtul kohtusid Brüsselis Poola uus peaminister Mateusz Morawiecki ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Kohtumisele oli eelnenud ulatuslik valitsusremont, mille käigus kaotas ameti mitu EL-iga häälekat vaidlust arendanud ministrit.

Väljaanne Politico märkis, et Poola valitsusremonti nähti kui sammu suhete parandamiseks Brüsseliga ja mingis mõttes see ka toimis.

Komisjoni teatel möödus teisipäevane kohtumine positiivses õhkkonnas. Ka peaminister Morawiecki kommenteeris hiljem, et parim viis suhtlemiseks on dialoog, mitte monoloog. Poola valitsusjuhi ja Junckeri järgmine kahepoolne kohtumine peaks toimuma juba veebruaris.

Samas pole Poola seisukoht tüliküsimuseks olnud kohtureformi teemal sisuliselt muutunud. Õhtusöök Junckeriga andis Morawieckile lihtsalt võimaluse võimuparei Õigus ja Õiglus (PiS) seisukohti tutvustada ja selgitada, et Varssavil pole kavas taganeda.

Morawiecki eesmärgiks on pigem pehmendada Euroopa Liidu artikli 7 rakendamise kulgu esitades efektiivsemaid põhendusi, mitte aga tehes kannapöördeid kohtureformi sisus. Samas võib personalivahetusest valitsuses lõppkokkuvõttes jääda suhete silumisel väheks, sest tüli on juba pikka aega kestnud ja jõudnud kaugele areneda.

Poola peaminister avaldas aga pärast kohtumist veendumust, et kliima- ja energiapoliitika, digitaalne ühisturg ning kaitsepoliitika on need valdkonnad, kus Poolal on võimalus end Euroopas heast küljest näidata.

Ka valitsusremonti, mille käigus kaotasid ameti kõige vastuolulisemad ministrid - kaitseminister Antoni Macierewicz, välisminister Witold Waszczykowski ja keskkonnaminister Jan Szyszko - ei saa poliitilise käiguna alahinnata.

Uueks kaitseministriks saab seni siseministriks olnud Mariusz Blaszczak, välisministriks tõuseb senine aseminister Jacek Czaputowicz ning uue keskkonnaministrina alustab tööd Henryk Kowalczyk.

"Me ei soovi olla dogmaatiline, doktriinidest lähtuv või äärmuslik valitsus. Me soovime olla valitsus, mis toob kokku majanduse ja ühiskonna, samuti ka Euroopa ning globaalse dimensiooni kohaliku tasandiga," selgitas peaminister Morawiecki uut valitsuskabinetti tutvustades.

Näiteks keskkonnaminister Szyszko oli seotud ulatuslike raietöödega kaitsealuses ja UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Białowieża metsas. Hoolimata Varssavi kinnitusest, et raietööd on Poola seadustega kooskõlas ning võetud ette eelkõige metsa säilitamise huvides, viis Brüssel teema edasi Euroopa Kohtusse.

Kaitseminister Macierewicz ja välisminister Waszczykowski on omakorda paistnud pidevalt silma raevukate avaldustega Euroopa Liidu aadressil, samuti on nad olnud aktiivseteks sõnavõtjateks seoses muude tüliküsimustega, nagu näiteks Smolenski lennukatastroofi uurimine ja kahepoolsed suhted Ukraina ja Saksamaaga.

Ministrite vahetamine on pälvinud kiidusõnu ka Poola opositsioonilt, samal ajal tekitanud jahmatust võimupartei kõige konservatiivsemas tiivas, kus Macierewiczil on väga suur mõjuvõim. Näiteks endine välisminister Radosław Sikorski, kes esindab peamist opositsiooniparteid Kodanikuplatvorm, teatas Twitteris, et uus välisminister Czaputowicz on patrioot ja ka ametnik, kes saab aru, kuidas välisministeerium funktsioneerib.

Euroopa Komisjon on algatanud Varssavi suhtes menetluse seoses poliitilise survega Poola kohtuvõimule.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: